| Florincrap a întrebat:

As avea o intrebare:Eu in clasa nu am niciun prieten.In schimb toti profesorii (inclusiv d-l diriginte) imi sunt aliati.
E normal?
Sfaturi?
Sunt in clasa a 5-a.
Scuzati categoria.
Multumesc anticipat.
P.S:Unii colegi considera ca sunt "tocilar", deoarece invat mult si sunt unul din cei 3 elevi din clasa noastra care participa la olimpiada de geografie.

14 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Si eu am fost pe la olimpiade si alte cele, dar m-am inteles bine cu lumea. Bine, mai greu in clasa a 5a, la inceput nu stiam pe nimeni, dar usurel am reusit. E bine si sa te stie profesorii de baiat bun. Poti face orice, daca nu afla nimeni, nu esti tu vinovat laughing) Acum, vorbind serios, trebuie sa te intelegi cu colegii. Glumeste, vorbeste, ajuta-i cu temele, nu fi din ala" eu am stat doua ore aseara sa imi fac tema si acum vrei sa ti-o dau tie?". Nu, daca cineva chiar are nevoie de ajutorul tau, ajuta-l. Mai lasi de la tine. Sa nu te sperii daca la inceput nu vor vrea sa se imprieteneasca cu tine, e normal, sunt obisnuiti cu tine asa. Sunteti 3 care mergeti la olimpiada, ceilalti doi cum de au prieteni? Nu trebuie sa iti faci prieteni pe viata, normal, dar macar amici, sa nu fii singur. Si e bine sa vorbesti frumos cu fetele, sa le spui ca sunt frumoase " ce bine iti sta cu parul prins asa"," buna fetelor, ce mai faceti" "dar ce frumoase sunteti azi". Lucruri din astea. Curaj!

| Florincrap explică (pentru valentingb):

Cum de au ceilalti 2 colegi care merg la olimpiada?
Simplu si usor, eu sunt nou venit in clasa, din septembrie, transferat, iar ceilalti isi au prietenii dintr-a 1-a.

| valentingb a răspuns (pentru Florincrap):

Eu incerc mai mereu sa dau un raspuns cuprinzator. Am spus in raspunsul meu(m-am dat exemplu pe mine): la inceput a fost mai greu,nu stiam pe nimeni,dar usurel, am reusit. Sfatul meu este sa fii de treaba, prietenos, si te vor primi la sanul lor. Oricum, sa stii, nu te poti intelege cu toti.Vei fi primit intr-un anumit grup, si te vei intelege binisor cu ceilalti. Nu trebuie sa renunti la invatat, dar trebuie sa mai si stai de vorba, sa ajuti, sa intrebi. Bafta!

| neutrino a răspuns:

Probabil ca esti foarte matur fata de colegii tai.

| Ibrahimovic a răspuns:

E clar ca toti colegii tai te uras, deoarece inveti bine si ca esti atat de ridicat in slavi de catre toti profesorii...nu e foarte normal pentru ca odata si odata vor reusi toti sa faca ceva in defavoarea ta!

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Si eu am fost la fel ca tine si stiu cum este. Este greui sa fii destept dar in timp va aduce mai multe beneficii decat orice altceva. Tine-te de invatat si prietenii o sa vina de la sine pentru ca indiferent ca acum te vad ca o tocilara, mai tarziu te vor aprecia.

| Florincrap explică (pentru MeConstantine):

Tocilar,nu tocilara (am uitat sa spun, sunt baiat)

| Alexander121 a răspuns (pentru Florincrap):

Se intalegea de la nume, e bine sa fi destept sa stii sa te descurci, dar prieteni buni adevarati nu vin de la sine...ca sa vina trebuie sa treci prin foarte multe preteni false...

| Alexander121 a răspuns:

Asta nu conteaza cat de mult inveti...dar inceqrca sa socializezi..gandestete dac tot asa vei fi si deacum inainte ce vei face in viata? trebuie sa fi sociabil...sa ai prietenui..incearca sa te integreezi intr-un grup de prieteni.profi si dirigintele iti sunt alaturi fiindca inveti. daca nu ai invata tiar mai fi alaturi?

| Florincrap explică (pentru Alexander121):

...nu.

| Alexander121 a răspuns (pentru Florincrap):

Incearca doar sa fi cat mai sociabil, si asta nu inseamna sa renutnti la invatat.

| LenaCresida a răspuns:

Nu trebuie sa fortezi pe nimeni sa-ti fie prieten. Tu fii sociabil, fii tu insuti si arata-le ca esti un tip de treaba. Sunt sigura ca te vor placea mai mult atunci.
Asa am fost si eu si acum, la invatatura am ramas la fel, buna, dar ma inteleg bine cu toate colegele.

Probabil ca esti mai matur decat ei. Nu-i judeca prea aspru. Daca tu vrei sa le fii prieten si ei vor vrea sa-ti fie prieteni.

Succes happy

| xNoLimit a răspuns:

Incearca sa fi mai prietenos... sa nu fi paracios si sa incerci sa discuti cu x sau y un ex. despre ce-i place lui, s.am.d., sa vedeti daca aveti cv in comun... etc.