| INeeDYoubby a întrebat:

As dori sa stiu! La ce se refera lumea cind zice ca intelepciunea se dobindeste prin citire? E necesar sa citesc carti intregi sau doar ceia ce ma intereseaza, de exemplu articole, noutati, experimente, citate?

Răspuns Câştigător
| ceaiuldetei a răspuns:

Înțelepciunea se dobânește prin experiență. Viața reală e diferită. Multe dintre paginile pe care le citești, sunt rodul fanteziilor unor scriitori.

Rămâi în stadiul pur teoretic. Nu de puține ori, teoria cu practica, nu prea se pupă, iar dacă se pupă, există un procentaj și pentru asta, ca pentru toate.

Nu e "necesar" să citești. O faci dacă vrei și nu vrei să rămâi vacă sau bou, după caz. Nu te obligă nimeni la lectură.

Articolele sunt o sursă bună de informații, însă înțelepciunea nu vine nici din cărți, nici din filosofie, nici din sondaje, nici articole de nu știu de care sau emisiuni tv decât într-o măsură infimă. Înțelepciunea o dobândești sau mai bine spus, ajungi la ea, atunci când ai capacitatea de a învăța din trăirile și experiențele tale și dacă vei reuși să înveți și din experiențele altora, vei fi și mai bogat/ă interior.

5 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

La cat de agramat/a esti se vede ca nu citeste deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa fi soarece de biblioteca 'shpe mii de ani si sa citesti milioane de carti ca nu dobandesti intelepciune fara sa iei exemplul lui "CeaiulDeTei"

| Anonymous1995 a răspuns:

Daca intelepciunea se dobandea din "ceea ce te intereseaza" adica mass media, ziare si in general televizor, gaseam intelepti la tot pasul.Eu prin intelepciune inteleg un om care a citit foarte multe carti despre filozofie, dar si istorie, religie, si care este stie "de toate", adica e documentat in orice domeniu.

| INeeDYoubby explică (pentru Anonymous1995):

Eu am avut in vedere articole legate de diferite domenii!

| Anonymous1995 a răspuns (pentru INeeDYoubby):

Imi pare rau, nu ai specificat