| Nixu a întrebat:

As vrea sa stiu care sunt diferentele dintre o facultate de limbi straine si un curs de limbi straine si cat de mult conteaza in fata unui angajator...multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Păi cam aceleași dintre un curs de zugrav și facultatea de arte plastice.
Sau dintre un curs de electrician și politehnică.
Etc.
Cursul simplu te poate învăța cât de cât să vorbești o limbă străină. Urmând o facultate, vei învăța și despre cultura acelui popor, și despre istoria sa, lucruri care te ajută mai mult la înțelegerea mai profundă a limbii respective, astfel încât să poți face traduceri și retroversiuni cât mai bune, sau studii aprofundate asupra unor alte aspecte ce țin de limba respectivă.
Cât despre angajator... depinde; ca operator de call center, nu cred să conteze prea mult, dar ca traducător autorizat într-o firmă care de asta se ocupă, sau la o instituție UE, sigur nici nu se vor uita la cei fără facultate.