| assassincreed33 a întrebat:

Astazi am dat E.N. la romana, la subiectul 2 exercitiul 5 cate propozitii erau? unii spun ca era o PP si PA, iar altii spun ca era o PP, o PA si o CS

Răspuns Câştigător
| DiannaaMiha a răspuns:

A putea fi=verb la modul infinitiv deci nu are fs de predicat verbal
"vom selecta trei texte finaliste''-PP
''care vor fi publicate pe site pentru a putea fi comentate de voi"-AT

| XsupermenX a răspuns (pentru DiannaaMiha):

Scuza-ma ca te corectez dar a putea si fi sunt doua verbe la modul infinitiv nu e unul singur

| DiannaaMiha a răspuns (pentru XsupermenX):

Da adevarat...dar eu am spus ca sunt la modul infinitiv tongue

| XsupermenX a răspuns (pentru DiannaaMiha):

Da dar ai zis ca este unu nu doua tongue

| DiannaaMiha a răspuns (pentru XsupermenX):

OK fie ca tine straight facewinking Ohappy

| XsupermenX a răspuns (pentru DiannaaMiha):

happy Cat crezi ca iei la Romana?

| DiannaaMiha a răspuns (pentru XsupermenX):

9,30-9,40 stai tu linistit

| XsupermenX a răspuns (pentru DiannaaMiha):

Eram doar curios sper ca te-ai descurcat si la mate tongue

| DiannaaMiha a răspuns (pentru XsupermenX):

Da sigur o sa iau 10 tongue in cazul in care te-ai uitat si u peste ele si ai vazut cat de usoare au fost tonguewinking

| XsupermenX a răspuns (pentru DiannaaMiha):

Am dat si eu azi si la fel sigur iau 10 tongue tongue

| DiannaaMiha a răspuns (pentru XsupermenX):

Bravo tie thumbs up sper sa intrii acolo unde iti doresti happy

| XsupermenX a răspuns (pentru DiannaaMiha):

Mersi la fel! (din pura curiozitate tu unde vrei sa intri?)

| DiannaaMiha a răspuns (pentru XsupermenX):

La BUZESTI- Craiova laughing

| XsupermenX a răspuns (pentru DiannaaMiha):

Si eu laughing

| XsupermenX a răspuns (pentru DiannaaMiha):

Si eu laughing Pe ce profil?

| DiannaaMiha a răspuns (pentru XsupermenX):

Filologie sau stiinte sociale sau mate info imi este indiferent
tu? thinking

| XsupermenX a răspuns (pentru DiannaaMiha):

Eu as vrea pe mate-info sper sa reusesti big grin

| DiannaaMiha a răspuns (pentru XsupermenX):

Mersii

23 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Prima era principala, a 2a era atributiva si a 3a de scop (cica nu ne dau propozitia de scop la examen.).

| borutz a răspuns:

Cerinta suna in felul urmator : Transcrie fiecare propozitie din fraza urmatoare, precizand felul SUBORDONATEI- deci, era doar o singura subordonata, iar aceea subordonata este a doua propozitie si este AT

| Noris14 a răspuns:

Si eu am da azi en si am scris PP, ATR, PR nu stiu daca e bine

| assassincreed33 explică (pentru Noris14):

Eu am scris ca in text exista o principala, o atributiva si o cirsumstantiala de scop, dar nu stiu daca e bine... asteptam baremul straight face

| LovellyAngel a răspuns (pentru assassincreed33):

Erau doar 2 propozitii, o atributiva si o principala. Mi-am dat seama ca erau doar 2, dar am delimitat gresit... Sper sa primesc 2 puncte ca le-am numit

| mariusp98 a răspuns:

Eu am scris ca ii PP si ATR. am sunat-o pe profesoara cu care fac in particular si a zis ca e corect apoi nu stiu