| Madsss a întrebat:

Aveti anumite tipare cand scrieti o compunere la romana, la argumentare? Ce fraze folositi cel mai des pentru acest gen de compuneri? Cel mai mult m-ar interesa pentru schita, caracterizare si nuvela.

3 răspunsuri:
| deeadeea111 a răspuns:

Buna! cand faci o compunere argumentativa trebuie sa folosesti expresii precum,, in opinia mea",,, parerea mea este ca''
etc.

| Azurry a răspuns:

Păi, având în vedere că este un text argumentativ, trebuie început cu "în opinia mea", iar apoi cu argumentele: primul argument este, al doilea, iar la sfârşit "în concluzie, textul...".

| iuryy a răspuns:

Ca sa o luam cu inceputul: 1. definitia(asta trebuie tinuta minte)
2.Cateve cuvinte despre autor(daca stii)
3. Tema, semnificatia titlului, figuri de stil, chestii care se gasesc in orice argumentare.
4. Incepi sa identifici caracteristicile pe text si sa le EXEMPLIFICI.
5.Concluzia: deoarece este... (spui caracteristicile) textul "x" de "y" apartine speciei literare "z".
Acum, ca sa stii ceva concret, nu exista un tipar care sa-l ai in afara de definitie si concluzie, ci doar trasaturi adaptate textului. La schita caracteristica principala este prezentarea vieti unui numar redus de personaje si evolutia lor iar in nuvela CONFLICTUL. Sper ca te-am ajutat! Succes!:*