| anonim_4396 a întrebat:

BACALAUREAT! Subiectul 2! Deci un text argumentativ incepe cu Ipoteza, apoi 2 argumente, apoi concluzia.

Cate randuri ar trebui sa aiba Ipoteza si cum se face ea corect.

De exemplu pe tema.....prieteniei. Iata ce as scrie eu.

In opinia mea, prietenia este unul din cele mai importante lucruri din viata noastra, ea ajutandu-ne sa ne dezvoltam, sa ne descoperim pe noi insine, sa avem pe cineva aproape in momentele grele, si totodata, ne invata sa ne daruim prietenia.

Eu as fi facut-o scurt si la obiect, dar se cer 15 randuri.....pare ca am cam aberat, nu sunt BUN la texte argumentative.

Deci ce credeti? Ipoteza buna sau nu? Si daca nu, ce ar trebui sa fac?

Dati-mi un exemplu pe tema : Beneficiile aduse de Calculator

Răspuns Câştigător
| lety93 a răspuns:

Traim intr-un seco a tehnologiei. In orice moment a vietii noastre, in orice loc in care mergem vedem cel putin un calculator, care usureaza viata celui care-l foloseste, il ajuta sa castige timp, sa-si faca mai bine treaba.
In primul rand, calculator imbunatateste viata oamenilor. De la activitatiile zilnice, precum plata facturilor pana la proiecte globale totul este legat de calculator. Nu putem sa ne gandim ca cele mai mari inventii ale secoului XXI aar putea exista fara tehnologie si fara caculator.
In a doilea rand, calculatorul reuseste sa tina oamenii aproape. Prin intermediul internetului, legat fara alte comentarii de existenta calculatorului, oamenii ajung sa comunice instant, la mari distante, cu persoane pe care nu le-au vazut de zeci de ani. Cu siguranta, ca fara minunea calculatorului ar fi ramas la scrisori si apeluri telefonice extrem de scumpe.
Asadar, omul secolului XXI nu poate fi conceput in afara calculatorului. Fie ca-l foloseste ca spatiu de stocare pentru filme si fotografii, fie ca-l fooseste pentru proiecte ingenioase, calculatorul face parte din viata tuturor oamenilor moderni.

| AcoloUndeViselePleaca a răspuns (pentru lety93):

Foarte tare, multumesc, argumente foarte bune, vad in textul cau un mesaj continuu! ceea ce-mi place si-mi doresc sa pot si eu, o sa mai exersez pana luni!

| lety93 a răspuns (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Asta-i si ideea. Sa se vada ca esti sigur pe ceea ce zici. Sa nu sari de la o idee la alta. Si nici sa nu fii superficia. Clar si la subiect. Te gandesti dinainte ce argumente ai si apoi scrii pe baza lor.