| AcoloUndeViselePleaca a întrebat:

Bacalaureat, subiectul II!
Am incercat sa fac un text argumentativ pe tema "fapta si consecinta" pornind de la urmatoru citat " E legea firii omenesti in care sta porunca : faptele tale sa fie multumirea vietii tale".

Dar m-am blocat la al 2-lea argument, habar n-am ce argument as mai putea aduce, si am scris asa :

In opinia mea noi oamenii trebuie sa fim recunoscatori pentru ca ni s-a dat o sansa, acea sansa este viata. In aceasta viata putem fi absolut tot ce dorim, sa facem ce vrem, dar oare toate acestea fara nici un pret?
Ca prim argument as putea vorbi despre situatia in care oamenii isi inteleg conditia de fiinte efemere, ei realizand ca viata le-a fost daruita si ca sunt datori. Datoria nereprezentand bani sau lucruri materiale, ci fapte si sentimente. Ca de exemplu : oamenii isi arata multumirea pentru ce le-a fost daruit prin rugaciuni, respectarea unor zile considerante sfinte, mersul la biserica si nu in ultimul rand facand fapte bune!

De aici m-am blocat.

Ce as mai putea scrie? Ce am gresit la ce am scris pana acum?

Răspuns Câştigător
| RandomGirl a răspuns:

Nu se mai dau citate la textul argumentativ deci nu te mai panica, o sa fie bine.

4 răspunsuri:
| smirica a răspuns:

Poti folosii expresii ca : in primul rand, si vi cu argumente, si in al doilea rand si tot la fel vi cu argumente.