| dyennyx a întrebat:

BACALAUREAT: Va rog frumos sa imi dati si mie un link de unde as putea downloada/citii niste modele de texte argumentative happy multumesc

Răspuns Câştigător
| Λndrei a răspuns:

Nu-ti trebuie modele, iti trebuie structura si asta e foarte simpla:
1.Prima fraza o sa fie un fel de definitie, o idee principala a topicului pe care trebuie sa-l dezbati.
2.Intervin conectorii:In primul rand,(ex)si o idee, doua si exemplu, musai daca vrei sa fie ok, din literatura.
3.Tot conectorii:In al doilea rand,(ex). Iarasi ceva idei si o comparatie ca sa evidentiezi exact ceea ce vrei sa spui.
4.Concluzia cu conectorii:In concluzie, in final si idea de baza din conluzie.
Bafta!

| dyennyx explică (pentru Λndrei):

Mersi happy

| Λndrei a răspuns (pentru dyennyx):

Vezi ca la inceput trebuie sa incepi cu In opinia mea.