| izolda a întrebat:

Buna am 24 de ani si am terminat 12 clase si dupa aia m-am lasat de scoala acuma as vrea sa reiau studile ca mai trebuie sa fc un an clasa a 13 si as vrea sa ma inscriu la seral. intrebaria este cat dureaza sa fc clasa a 13? Va multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Un an scolar dureaza sa faci clasa a 13 la seral.
La frecventa redusa( nu e totuna cu seralul) faci doar 5 saptamani pe semestru deci 10 saptamani pe an scolar.Se invata mai putin ca frecventa la FR ..Deci daca vrei sa vii mai rar pe la scoala alege frecventa redusa daca nu alege seralul unde trebuie sa te duci zilnic un an de zile scolar.Succes

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Să înţeleg că erai la SERAL şi mai aveai de făcut clasa a 13-a dar ai renunţat?

În acest caz, se poate să-ţi continui studiile doar la seral sau la frecvenţă redusă.

Pentru a afla ce licee au clase de seral & frecvenţă redusă, trebuie să mergi la I.S.J. şi să întrebi.
Apoi, cam la începutul lunii iulie încep înscrierile...

Dacă te înscrii acum, în vară, atunci vei face clasa a 13-a în anul şcolar 2015-2016!

"intrebaria este cat dureaza sa fc clasa a 13?"
R: durează 1 an şcolar NORMAL - din septembrie 2015 până în mai 2016 laughing

Toate cele bune.