| Extraterestru2 a întrebat:

Am dat examenul de ca0acitate si sunt extrem de dezamagit crying Am stiut si la compuneri si la subiecte la absolut tot, dar sunt extrem de emotiv. Si la ultima fraza cand am vazut ca nu imi vine in minte nicio completiva directa am inceput sa plang. Am gresit la asta + inca o functie, o valoare morfologica si mai ales mor de ciuda la epitetul "maracini ranite" nici macar nu m-am gandit ca nu este epitet. Iar acum nici 9 nu cred ca mai iau. La mate sunt praf deci acum as vrea sa va intreb. ce sa ma fac? La matematica oare este probabilitate mare sa pice demonstratii? Pentru ca nu ma pricep deloc la ele. Si credeti ca mediile de admitere vor creste? Eu voiam sa intru ori la un liceu cu media 9, 12 ori la unul cu 8, 94, dar acum daca la romana am dat-o in bara degeaba am si media generala putin mai mare. Toate visurile mele s-au naruit in 20 de minute crying(

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu te dezamagi!
Nu trebuie neaparat sa termini facultatea a sa devii "cineva".
Un meserias bun, la nevoie, este mult mai apreciat de cat unul cu diplome.
Mai ales ca-l si taxeaza bine pe cei din urma...

| zurick a răspuns:

Calmează-te.Indiferent ce notă iei asta e. Dacă continui să te stresezi atâta, nimic bun n-o să iasă.
Așteaptă mai întâi să vezi cum te descurci la mate și așteaptă rezultatele.Ai doar mai multă încredere.
Multă baftă!

PS:Ca să vezi că nu e o nenorocire să intri la a doua opțiune, anul trecut am avut aceași medie ca nota cu care s-a intrat la profilul pe care mi l-am dorit (9, 15)
însă nu am intrat la el, ci la mate-info laughing Pe moment eram supărată pe mine, însă pe parcurs am realizat că-mi place aici.Deci,dacă te calmezi și vei fi mai pozitiv, multe lucruri bune pot ieși. ^^

| Blackrose4 a răspuns:

Hey!

Nu trebuie să fi aşa dezamăgit. Aşteaptă să vezi rezultatele.
Pregăteşte-te bine pentru examenul la matematică, fă exerciții cât mai multe, caută pe net rezolvări, trebuie să ştii să faci ceva. Plus că te mai ajută puțin şi media generală. Nu te descurja în felul ăsta. Lasă emoțiile la o parte, e doar un examen, nu îți dă nimeni în cap happy.
Să ştii că liceul pe care îl faci nu contează aşa mult, nu trebuie să intri la cel mai bun liceu. Contează ce faci mai departe. De la orice liceu poți ajunge la o facultate.

| facpipi a răspuns:

Cum e si in raspunsurile anterioare, calmeaza-te. Nu mai ai ce face acum, axeaza-te pe mate. Iti e frica de demonstratii? Nu o sa te puna nimeni "Demonstreaza teorema lui pitagora" sau lucruri de genul. Faci la clasa chestii asa pentru a iti dezvolta modul de gandire.

Matematica, in afara de foarte putine chestii din ea, nu te ajuta cu nimic practic.
Folosesti aritmetica ca sa nu te fraiereasca la piata
Folosesti geometria ca sa aflii o suprafata a unei arii
Altceva nu te ajuta cu nimic concret
In schimb iti dezvolta o gandire sintetica si logica

Din relatia (1) si (2) => (3)
Daca folosesc (3) aici =>... si tot asa

Iar aceasta gandire logica te ajuta, poti sa iti schitezi lectile lungi la istorie de exemplu, si tot asa.

Pe scurt, nu iti va pica sa faci demonstratii