| gingergirl1 a întrebat:

Buna sad Am dat-o rau in bara la examen crying Deci am niste intreabari dar mai intai sa va povestesc ce am facut. Mai aveam o jumatate de ora, eram la ultima compunere de la sub 2 si nu stiu ce ma apucat pe mine sa ma uit un pic peste lucrare si la primul exercitu la sinonimul cuvantului cer am scris te rog si trebuia sa tai "te" ala SI NU STIU CE MA APUCAT ca in loc sa tai CU O LINIE am taiat cu un "x" sad straight face Si acum transcrie toata lucrarea (pentru ca daca nu o transcriam mergeam pe risc,pentru ca se considera semn si se putea sa imi anuleze lucrarea sad Mai aveam o jumatate de ora, scrisesem si destul de mult...lucrarea era incompleta, am simtit ca mor...Ma rog, daca iau 5-6 sa zic mersi sad
La sub 2 la 3 si 4 cum erau functiile sintactice si la 3 partea de vorbire? Le-am scris dar nu stiu daca le-am facut bine, la 3 l-am scris doar pe "si" care e conjunctie coordonatoare copulativa si in rest nu am mai apucat!
Off,am venit plansa acasa,am facut varza!
Voua cum vi s-a parut subiectul? Mie mi s-a parut mai usor anul trecut.
P.s : la ultima compunere am inventat-o, are ceva? Plus de asta am facut-o si la repezeala sad

15 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Si eu am gresit mult, sper sa iau peste 9. A fost greu, mult mai greu ca anul trecut.

| Emill a răspuns:

Nu-ti face griji in privinta compunerii, n-are nimeni de unde sa stie daca intamplarea e adevarata sau nu.

| MaryMarya14 a răspuns:

Uff... imi pare rau pentru tine. eu am gresit o singura chesti. nu am vazut ca "si" este subliniat si nu l-am mai mentionat in lucrare. in rest am facut perfect. subiectul de anul acesta mi s-a parut mult mai usor ca cel de anul trecut. dar neatentia se plateste scump. si nu are nimic daca ai inventat. nimeni nu o sa vina special la tine sa vada daca acel lucru chiar s-a intamplat sau nu.

| justsummer a răspuns:

Sincer te-ai consumat degeaba nu trebuia sa transcrii sunt asa multe lucrari cu semne evidente incat a ta sincer trecea neobservata nu e nimeni atat de absurd. Si crezi ca acel corector plictisit de viata si toate se va gandi daca ai mintit tu sau nu la ultima compunere presupun ca era text argumentativ nu?

| xSequel a răspuns:

Ultima compunerea trebuia inventata... in rest, ce sa zic... vreau doar sa-ti amintesc ca poti depune contestatie daca vrei.

| gingergirl1 explică (pentru xSequel):

Stiu dar exista situatia sa imi scada chiar si un punct, plus de asta nu am de ce, am facut varza oricum! Asta e! Dintr-o prostie am pierdut foarte mult! daca nu transcriam lucrarea avem timp sa termin si compunerea si o faceam ca'lumea ca avem idei si celalate puncte le stiam dar nu mai aveam timp...crying((((

Răspuns utilizator avertizat
| razboinicu2016 a răspuns:

Parerea mea e ca subiectele nu au fost imposibile, dar nici usoare. Daca ai ascultat cu atentie ce ti-a spus profesoara la inceput nu aveai problema asta.Ele au zis, cel putin la noi, ca mai multe taieturi in x sau cu mai multe lini se considera semn, acum ca intr-un loc ai facut x nu e o problema.

| gingergirl1 explică (pentru razboinicu2016):

Si la noi au facut instructajul inainte si zicea ca decat cu o singura linie orizontala se poate sterge,mie una mi-a fost frica, a venit si directoare si aia de istorie si directoarea mi-a zis ca e alegerea mea, faza e ca era chiar pe prima pagina acolo, si mi-a fost frica, decat sa iau 1 pentru anularea lucrarii mai bine iau un 5 vai de capu' lui sad
frate, ce noroc au avut aia de anul trecut, subiecte usoare, 50-50% ...anu' asta...pana la urma cred ca intru in dacia si am terminat poveste laughing
doamne ajuta la mate, subiectul la mate de anul trecut a fost in prostie de usor straight face si am vazut si subiectul care l-au avut olimpicii si e la fel de usor, sa vezi ca la noi o sa fie mai greu decat la ei! si nu e drept.

| Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992 a răspuns:

Nu conteaza daca ai inventat compunerea. Nu s-a precizat daca sa fie inventata sau nu si in plus cam majoritatea o inventeaza. Nu vine la fiecare scoala un scriitor celebru ca sa ai de ce scrie>

| Paulinaxoy a răspuns:

La ex 3: de=prepozitie simpla
care=pronume relativ
si=conjunctie coordonatoare copulativa
psihologice=adjectiv propriu-zis
4: aceia= subiect
capacitate= complement direct

| clopotel14 a răspuns:

Deci...la exercitiul 3 era asa: de- prepozitie simpla, care-pronume relativ, si-conjunctie coordonatoare copulativa, psihologice- adjectiv variabil
la 4: aceia-Subiect, capacitate - Complement direct (eu pe asta l-am gresit...si mi-a zis profa de romana cum trebuie cand am iesit)
Subiectele au fost cat de cat dificile :/ si daca ai inventat compunerea, nu are nimic... majoritatea nu se intalnesc cu scriitori laughing

| andrykatrine a răspuns:

Ex.3
de-prepozitie simpla
care-pronume relativ
si-conj. coordonatoare
psihologice -adj propriu-zis
ex.4
aceia-subiect
capacitate-cd

| jojolici a răspuns:

Hey si eu am dat astazi examenul si in loc sa scriu la ultima compunere despre un scriitor contemporan am scris una din minte dar nu are nici o legatura cu ce cerea cerinta sad dar in rest am facut eu cate ceva acolo sad oare iau 6?

| gingergirl1 explică (pentru jojolici):

Nu stiu, depinde cat de bine ai facut! Daca ai scris bine cam tot in afara de ultima cumpunere ai sanse sa iei in jur e 8.50..."cate ceva pe acolo"..bai,eu zic sa zici mersi, eu am facut varza tot, ma astept la un 5.50 si totusi stiam sa le fac doar ca nu mai aveam timp...crying Ma duc in Dacia si gata laughing