| Tutuianu_Razvan_1999 a întrebat:

Buna am de facut un proiect despre arta si arhitectura romana dar nu inteleg care este diferenta intre arta si arhitectura?

Răspuns Câştigător
| crbogdan a răspuns:

Arhitectura este considerata in primul rand o stiinta, dar ea este privita si ca o arta. Printr-o definitie generala, arhitectura reprezinta arta si stiinta de a proiecta si a construi diverse constructii, de la cladiri la monumente si alte tipuri de structuri.

Arhitectura descrie un proces de planificare, proiectare si construire, tinand cont de spatiu si ambient, astfel incat produsul finit sa corespunda normelor functionale, tehnice, sociale si estetice.

Este un mod de exprimare cum este scrisul(poeziile, romanele...) sau vorbitul.Arta este ca un univers paralel nu are reguli. Daca ne referim la un tablou putem picta orice, daca ne referim la o sculptura tot ce vrem noi sculptam. Practic de fapt atunci cand scrii, pictezi, sculptezi de fapt sufletul isi imprima sentimentele, gandurile si ideile in ceea ce faci.Arta mai este si un mod de ralaxare.

2 răspunsuri:
| GligaElena a răspuns:

Arta ii artas iar arhitectura ii arhitectura! Funda?

| corolav a răspuns (pentru GligaElena):

Nu ai dreptate!
Răspunsul lui crbogdan este deosebit de pertinent și plin de mult bun simț.
Arhitectura este o ARTĂ.