| GeorgianaML a întrebat:

Am de rezolvat o formula in excel urgent pana maine dimineata. Problema sta in felul urmator: Vreau ca acea formula sa-mi afiseze data de 14.06. 2012 daca pica intr-o zi de vineri, in caz contrar sa-mi afiseze automat ce mai aproapiata zi de vineri fata de data de 14.06. 2012. Dau funda multumesc

4 răspunsuri:
| abyssaria a răspuns:

Ce alte coloane mai ai in acel tabel? Poti face acea formula cu if, dar depinde ce coloane mai ai in tabel( daca ai zilele scrise ca: luni, marti,... sau ca 1, 2, 3... ). Acea coloana cu data cum este scrisa? Spre exemplu, 1.1. 2013 vineri?

| GeorgianaML explică:

Am uitat sa precizez...e vorba de un tabel in excel, in care exista coloana "data ". doresc o formula pentru coloana respectiva. multumesc

| GeorgianaML explică:

Capul coloanei este denumit "data"iar in jos sunt trecute zile de ex :" 11.03. 2008, 23.06. 2010 etc" am incercat sa gasesc formula dar nu iese exact

| abyssaria a răspuns (pentru GeorgianaML):

Spe exemplu mai poti face o coloana pe care s-o numerotezi cu cu 1, 2, 3... pana la ultima data. Si sa faci functia =if(C314=314,C314,if(C314314,314,""))).( unde C314 am presupus ca se afla data de 14.06. 2012 iar 314 este numarul ei)
Ce nu inteleg eu, este, de ce ai nevoie de o functie cand ai deja acea data scrisa pe coloane? Este o constanta, iar o functie se foloseste atunci cand ai variabile, ce modifici tu de vrei sa-ti apara acea data? Daca spuneai ca ai un tabel cu mai multi ani si vrei ca sa-ti afiseze data de 14.06 din toti acei ani era altceva.
P.S daca mai ai nevoie de ajutor, te pot ajuta pe mess, deoarece n-o pot face pana nu vad exact ce ai tu in acel fisier(sau il poti uploda undeva acel fisier). Folosete butonul de raspunde daca mai ai nevoie ca sa-mi apara la notificari.