| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o întrebare. Am trecut clasa a XII-a și de azi de când am văzut rezultatele prietenilor de la bac, îmi tot zboară niște molii prin stomac. Mă întrebam, dacă la subiectul al III-lea pică poezia, cum ar putea suna cerința? Viziunea autorului despre lume și viață în poezia respectivă si ce altceva? Mulțumesc! Fundiță+votwinking.

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

La poezie orice ti-ar da ar fi acelasi eseu. In principiu tema si viziune despre lume, respectiv incadrarea intr-un curent literar : romantism, simbolism, expresionism, neomodernism, traditionalism, modernism eclectic.
Personal, nu cred ca va da poezie nici la anul. Eu mizez pe romane. Daca totusi ar da poezie ma astept la romantism sau traditionalism. Daca esti la profil uman ai sanse mari sa vina Stanescu sau Barbu.
In orice caz, pentru bac se invata tot. Nu te lasi sprijinit pe ideea ca - "aia nu vine". E un examen important. Nu iti permiti sa pierzi prosteste 30p nestiind nimic. Pune-te in situatia in care vine fix ce nu voiai. Ce faci? Astepti sa treaca o ora jumatate ca sa pleci? Doamne fereste! Ce exemplu vei fi pentru copiii tai? Dar gandeste-te la cei care te sustin si cred in tine! Parintii, profesorii, rudele, prietenii ti-au fost alaturi si nu merita sa fie dezamagiti. In primul rand, tu nu meriti sa fii dezamagit!
Iti urez mult succes! Eseurile la romana trebuie facute din timp, sa ai macar alea 30 de zile sa le repeti de 2 ori pe fiecare. Parerea mea este ca daca te apuci din vara asta si faci macar 2 eseuri pe saptamana, nu e rau. La anul toti veti fi stresati, timpul se contracta tot mai mult cu pregatiri si alte evenimente.
Iti urez mult succes! Sa stii ca nu conteaza ce subiect da. Un elev bun, va fi pregatit de orice. Un elev dezinteresat, oricum ar fi si orice ar da tot nu are rezultate spectaculoase.