| WhoAsk98 a întrebat:

Buna,am inteles ca la facultate se intra pe baza de dosar,sau trebuie sa dau examen? Ce trebuie sa contina dosarul? Multumesc, fundita.

7 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Sunt unele facultati care intri doar pe baza de examen, dar si facultati care intri pe baza de dosare ( adica conteaza 50% media de la bac si 50% media anilor din liceu).
Mai sunt facultati care intri cu media examenului de bac -50% si media la disciplina limba şi literatura romana de la examenul de bac -50% (asta la facultatea de drept din pitesti).
Cel mai bine este sa te interesezi la universitatea care o doresti si la ce facultati vrei sa aplici din acea universitate, deoarece fiecare universitate are politica ei si se diferentiaza mai ales daca e o universitatea de stat sau privata.
Eu spre exemplu acum 4 ani am dat admitere la drept la o universitate de stat, admiterea am dat-o la gramatica ( anul acesta s-a scos admiterea cu examen, si s-a pus pe baza de dosar), dar la o alta universitate, particulara dar tot la drept, amiterea se facea pe baza de dosar, dar si un eseu de 2-3 pagini cu tema de ce vrei sa aplici la facultatea de drept.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare facultate are propria metodologie de admitere. Unele pe baza de dosar altele pe baza unui examen de admitere. Dosarul difera de la facultate la facultate, asa ca daca te intereseaza una anume intri pe site ul ei si te informezi

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Situaţia DEPINDE de la facultate la facultate!
Depinde de ce se stabileşte prin Regulamentul de admitere la facultatea/universitatea "X"...

Toate cele bune.

| Ioana_Sabina_1990 a răspuns:

Pai,ca si examen foarte important trebuie sa dai bacalaoreatul.In schimb, daca vrei sa faci doua facultati in acelasi timp, atunci da, trebuie sa dai un examen pentru a intra la cea de a doua facultate.In legatura cu dosarul,din cate am auzit, trebuie sa ai diploma de bac, admitere la liceu, absolvire, unele diplome de la concursuri Si olimpiade, dar Mai informeaza-te! Sper ca te-am ajutat!

| LaLaura a răspuns (pentru Ioana_Sabina_1990):

Scuze ca iti spun, dar ai spus multe, dar foarte multe aberatii. Singurul lucru adevarat a fost ca trebuie sa ai bacul luat, fara el nu poti sa aplici la o facultate fie ea si privata.

| suntserios a răspuns (pentru Ioana_Sabina_1990):

Ooo, daca nu stii ce spui mai bine abtine te

| Ioana_Sabina_1990 a răspuns:

Scuze informati.Dar eu sunt abia cls 6.Asa am auzit Si eu pe la sora mea.