| Dya300000 a întrebat:

am nevoie de ajutor urgent! Cum se conjuga verbele de grupa 1 la viitor,( la franceza)? va rog ajutati-ma DAU FUNDA!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Aici nu se fac teme de școală, respectă regulamentul: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Pa, pa.

| Dya300000 explică (pentru Legiuitoarea):

Aceasta nu a fost o tema aveam nevoie de ajutor pentru ca uitasem si aveam un test, comentezi aiurea happy

| charlotterusse a răspuns:

Se conjuga prin adaugarea terminatiilor: ai, as, a, ons, ez, ont, la radicalul verbului la infinitiv. De exemplu: je passerai, tu passeras, il/elle passera, nous passerons, vous passerez, ils/elles passeront