| Dan2991 a întrebat:

am nevoie de niste formule pentru calcularea ecuatiei unei mediane, ecuatia unei bisectoare a unu unghi, calcularea masurii unui unghi. Cind ne sunt date coordonatele a 3 puncte care formeaza un triunghi. Rog comunitatea sa nu stearga intrebarea, deoarece aceasta nu incalca regulamentul!

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Textul tău e conceput anapoda.
Nu există formule standard pentru calcularea acestor elemente.
Aceste elemente, care se cer în probleme, se calculează funcție de datele prezentate în enunțul problemelor.
Plus că bisectoarea și mediana sunt niște elemente cu caractere speciale ( pe care tu le-ai învățat, sau, în orice caz, ți-au fost predate), care conduc la direcționarea conceptului școlarului de rezolvare a problemei.
Teoria, amice!
Mergi la începutul geometriei și vezi ce nu ai învățat pînă acum!