| Anabella2112 a întrebat:

Am o întrebare mai ciudată. Dacă în România este vară, în Japonia sau Coreea ce anotimp este? Tot vară?

Răspuns Câştigător
| nlko a răspuns:

În mișcarea de revoluție, Pământul descoperă patru poziții față de Soare (corespunzătoare celor patru anotimpuri):

Iarnă: la 22 decembrie, razele Soarelui cad perpendicular pe Tropicul Capricornului înEmisfera sudică. Această zi poartă denumirea de Solstițiul de Iarnă, când avem cea mai lungă noapte și cea mai scurtă zi.Primăvară: 21 martie reprezintă primăvara astronomică, când razele solare cad perpendicular pe Ecuator și încălzesc cele două emisfere în mod egal. Diferența este că în Emisfera nordică este primăvară, iar în Emisfera sudică este toamnă. Această zi se numește Echinocțiul de Primăvară, când ziua este egală cu noaptea.Vară: la 22 iunie, razele solare cad perpendicular pe Tropicul Racului în Emisfera nordică, reprezentând anotimpul vara, iar ziua se numește Solstițiul de Vară cu cea mai lungă zi și cea mai scurtă noapte.Toamnă: pe 23 septembrie, razele Soarelui cad perpendicular pe Ecuator și încălzesc cele două emisfere în mod egal. Diferența este că în Emisfera Nordică este toamnă, iar în Emisfera sudică este primăvară. Această zi se numește Echinocțiul de Toamnă, când ziua este egală cu noaptea.

Da, este tot vara pentru ca se afla in aceeasi emisfera.

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În toate țările aflate deasupra Ecuatorului, deci emisfera nordică( sau boreală) se manifestă același anotimp. Dacă e vară în Europa, e vară și în America de Nord ( SUA, Canada, Mexic, Cuba) și în Asia ( China, Coreea, Japonia)și în Africa (pînă la Ecuator)și în America de Sud (pînă la Ecuator).
Dar, în același timp, în țările de la sud de Ecuator ( sudul Africii, al Americii de Sud, Indonezia și Australia) este iarnă.
Vezi și foarte explicitul răspuns al lui Niko.

| Radu284 a răspuns:

Tot ce e la sud de ecuator (ma rog, sub zona tropicala din emisfera sudica) are anotimpurile inverse fata de emisfera nordica. Daca aici e vara, acolo e iarna.

In princpiu, Australia, Noua Zeelanda si o parte din America de sud.

| DrMundo a răspuns:

Nu stiu exact despre japonia stiu despre brazilia, ca anotimpurile sunt invers fata de aici

| Taduic a răspuns:

Vara. Ce-i sub ecuator [Australia, Brazilia etc.] difera clima. Pot fi si mici exceptii cum ar fi Hawai din cate am auzit, insa nu-ti pot spune ca este asa fiindca nu m-am documentat.

| Zacase a răspuns:

Păi, pe tot globul este acelasi anotimp, nu e ca in desene animate. Exceptie face zona ecuatorului si zonele arctice, unde sunt doar 2 anotimpuri, vara si iarna...

Răspuns utilizator avertizat