| dianirys a întrebat:

Am o intrebare urgenta, va rog sa imi raspundeti care stie sigur. Sunt studenta primul an la buget si pentru ca nu e ceea ce m-am asteptat, si din motive religioase, vreau sa scriu o cerere de retragere. Daca renunt acum, dupa 2 luni sau luna urmatoare, in decembrie, trebuie sa platesc taxa facultatii macar ca sunt la fara taxa?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti la buget de ce ar trebuie sa platesti ceva?

si renunti la facultate pentru motive religioase? pe bune?

| neutrino a răspuns:

Te poti retrage, cu sau fara cererere, si nu implica nicio taxa.

| gelu1970 a răspuns:

In viziunea mea ar fi un abuz sa-ti ceara sa platesti, cu atat mai mult ca tu vrei sa renunti la facultate. in plus nu pot sa te oblige, nu cred ca e vreo baza legala sa iti poata lua banii pentru ca asa vor ei. partea ce nu o inteleg e ca vrei sa renunti la studii. rau faci...

| Miea a răspuns:

Nu ai de ce sa platesti vreo taxa daca esti la buget, chiar sa fi fost la cu taxa nu mai plateai rata pentru ca te retragi. Daca te razgandesti poti sa-ti ingheti anul si sa reiei facultatea cand doresti.

| dianirys explică:

Renunt la facultate, dar nu si la studii. Sunt in acelasi timp la o scoala postliceala, si am multe alte cursuri si module pe diverse teme.