| BiaKarina a întrebat:

Am terminat clasa a VIII-a si nu stiu unde sa ma inscriu. Nu stiu ce sa aleg intre mate-info si stiinte ale naturii. Matematica, biologia, fizica si chimia imi plac. Nu se pune nicio problema. Media de admitere e foarte mare...deci, intru la prima optiune. Intre mate-info si stiinte ale naturii la care este mai bine?

Răspuns Câştigător
| Rose123 a răspuns:

Salut!
La stiinte ale naturii se duc(in cele mai multe cazuri) cei care stiu sigur ca vor sa devina medici. Adica cei care nu au vreun dubiu in priviinta asta.
Eu,ca si tine,trebuie sa imi fac lista cu optiuni pentru liceu. Am ezitat la inceput,nestiind daca sa aleg mate-info sau stiinte,dar m-am decis intr-un tarziu laughing Aleg mate-info,chiar daca este cel mai dificil profil,este totodata si cel care imi va deschide cele mai multe usi in viitor. Daca ma voi decide sa devin medic, voi putea face asta, chiar daca nu am fost la stiinte ale naturii. In schimb, nu vei putea face acelasi lucru fiind la stiinte si vrand sa urmezi, de exemplu o alta meserie. Poate in clasa a 12-a iti dai seama ca vrei sa fii inginer(de exemplu)! Bineinteles ca vei putea intra la facultate pe baza de examen, dar iti va fi mult mai greu, intrucat tu ai urmat un profil de stiinte si nu ai avut atat de multe legaturi cu matematica.
In concluzie, du-te la stiinte daca si numai daca esti 100% sigura ca vrei sa devii doctor sau o alta meserie inrudita cu asta.
Sper ca te-am ajutat!
Bafta!
P.S. : Esti din Bucuresti? Ce liceu vrei sa urmezi?

| BiaKarina explică (pentru Rose123):

Nu sunt din Bucuresti. In orasul in care locuiesc este un singur liceu mai bun, celelalte avand profiluri tehnice. Si nu vreau asta... In privinta viitoarei cariere nu sunt convinsa nici 50% ca voi uarma medicina...

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru Rose123):

Hai să te trezesc la realitate: cu mate-info la medicină ești mâncat de viu! happy

| Madsss a răspuns (pentru Rose123):

Eu sunt din Bucuresti, si as vrea sa merg la Sincai. Tu?

| Rose123 a răspuns (pentru BiaKarina):

Atunci nu stiu ce sa te sfatuiesc...depinde si de liceele existente in orasul tau.

| Rose123 a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

De ce? Daca tu in pararel faci pregatire?
Cunosc persoane care s-au decis abia dupa ce au facut acest profil.
Depinde si de liceu si de profesorii de biologie si chimie. E foarte adevarat. Dar nimeni nu te tine sa pui mana singurel pe carte daca te decizi din timp. Iar in pararel sa faci si matematica, fizica si informatica pentru a putea schimba optiunea mai tarziu.
Nu stiu parerea ta, dar cred ca esti de acord cu mine ca profilul mate-info deschide cele mai multe usi!

| Rose123 a răspuns (pentru Madsss):

Eu inca nu m-am decis. Incerc sa aleg intre Colegiul National Iulia Hadeu(pe mate-info bilingv engleza) si Colegiul National George Cosbuc(mate-info, evident bilingv engleza). As putea intra si la Sincai, dar este mult prea departe de casa...

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru Rose123):

Deschide cele mai multe uși dacă e un mate-info, engleză intensiv, să zicem. Dar dacă nu ai pus mâna calumea pe bio și chimie, lucru care nu prea se face acolo, ai o șansă de a intra la medicină, însă nu de a rămâne până la final. Da, dacă faci în paralel măcar 2 ani (a 11-a și a 12-a) pregătire, poți termina cu bine o facultă ca medicina!winking

12 răspunsuri:
| elena999 a răspuns:

Daca iti place matematica, atunci ar trebui sa alegi mate-info.Acum depinde si de ce vrei sa te faci.La stiinte ale naturii se face multa biologie si chimie, si poti intra la facultatea de medicina.La mate-info poti urma mai multe facultati(ex:de arhitectura).

| Zoey112 a răspuns:

Daca iti place informatica alege mate info
daca iti place chimia, biologia si fizica alege stinte ale naturi

| marktheshark a răspuns:

Daca iti place matematica, fizica si chimia ar trebui sa alegi mate-info

| georgevali a răspuns:

Nu conteaza stiintele naturi si mateinfo se completeaza sunt asemanatoare amandoo au M2 si pana in clasa 11 este aceiasi materie la amandoo dupa iti alegi ce vrei safaci mai departe iti recomand asa te duci la un liceu mediu sa fi cea ma buna nu la un liceu bun sa fi meie acolo succes apropo si eu am terminat clasa a 8a si sunt in dilema asta si stiu ce o sa fac.
Te pup!

| Rainieneko a răspuns:

Hey, depinde de tine totul de ce vrei tu sa faci. Daca iti plac materiile mentionate mult iti recomand Stiinte ale naturii deoarece pe asta se bazeaza profilul.
Acum nu pot sa-ti spun la care este mai bine pentru ca nu am cum sa compar.