| cristina1111112566777777 a întrebat:

anul viitor vreau sa dau delful la franceza si problema mea este ca nu mi dau seama cum se scrie un cuvant daca ascult pe cineva care vorbeste in franceza, nu stiu ce sa fac, nu am urechea formata. Un sfat va rog frumos

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Un sfat ar fi sa citesti carti in franceza, ca sa cunosti bine vocabularul si sa urmaresti filme/documentare in franceza, cu subtitrare in aceeasi limba, ca sa te ajute sa auzi si, in acelasi timp, sa inveti si cum se scrie (doar in cazul in care cel care a creat subtitrarea a redactat-o corect). Urmarind secvente video, te vei obisnui cu limbajul si iti va fi mai usor.
Ar mai fi o varianta: audio. Sa asculti texte citite in franceza, dar sa ai si acces la continutul tiparit, ca sa poti urmari cuvintele in timp ce sunt redate vocal.