| Lyndsey a întrebat:

As dori si eu niste "situatii psihologice". Nu stiu daca le denumesc corect, insa ma refer la exemple de viata in care poti analiza o persoana dupa cum gandeste, dupa expresia fetei, dupa cum gesticuleaza, etc. Ce intrebari trebuie sa-i pui unei persoane pentru a-ti da seama de caracterul pe care il are?...

4 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Informatiile legate de limbajul corpului pot fi cuprinse in mai multe carti. Am sa-ti dau un exemplu sumar:

-mainile(daca sunt murdare inseamna ca persoana e neingrijita, daca sunt zgariate si batatorite inseamna ca persoana depune o munca fizica grea, daca au unghiile roase inseamna ca persoana este stresata, daca gesticuleaza excesiv e agitata au hiperexpresiva, daca sunt ascunse inseamna ca persoana se simte inconfortabil si vrea sa-si protejeze spatiul vital...etc,

Creierul nostru tine cont deja de toate aceste aspecte ale altor persoane, doar ca nu suntem constienti de acest lucru, astfel incat cand avem o intuitie ca o persoana nu are intentii tocmai bune, asta inseamna ca cat timp noi am discutat cu acea persoana creierul nostru a strans informatii despre ea, inmagazinandu-le in subconstient.

| Lyndsey explică (pentru Deliiiia):

As vrea sa citesc mai multe despre asta. Te rog da-mi niste link-uri de site. Merci.

| Deliiiia a răspuns (pentru Lyndsey):

Cauta nlp(programare-neurolingvistica), cuprinde un spectru mai larg, dar vei gasi si astfel de indici.

| Exaizo a răspuns:

Te uiti prea mult la Lie To Me.