| Helena0501 a întrebat:

As vrea sa aflu cateva informatii despre admiterea la Colegiul Militar din Campulung. Dintre probele eliminatorii face parte si una sportiva? (In ghid am vazut ca se dau doar la romana si matematica). Daca da, in ce consta ea pentru fete? In cadrul liceului exista doar profil de matematica-informatica? Ce optiuni ai dupa ce termini? Poti da la orice facultate doresti sau doar la Academie?

Răspuns Câştigător
| Grama_Ovi_2000 a răspuns:

Pai,sa incepem cu inceputul.Da, dintre probele eliminatorii face parte si proba sportiva.Ea consta in 1-traseu 2-proba de rezistenta.Da, exista doar profil mate-info. Poti da la orice facultate

| Helena0501 explică (pentru Grama_Ovi_2000):

Proba sportiva e aceeasi in fiecare an?

| Helena0501 explică (pentru Grama_Ovi_2000):

In cat timp trebuie parcurs traseul?

| Grama_Ovi_2000 a răspuns (pentru Grama_Ovi_2000):

Mersi pentru fundita:*

| Helena0501 explică (pentru Grama_Ovi_2000):

Cu placere. Imi poți spune, te rog, in cat timp trebuie parcurs traseul?

| Grama_Ovi_2000 a răspuns (pentru Helena0501):

Pai traseul nu stiu exact,ca iti da si penalizari si dinalea daca nu faci multe tractiuni,daca nu arunci bine cu mingea si dinalea, la voi, la fete e mai mult timp, la aia treci, stai linistita. doar la proba de rezistenta sa nu pici. Timp la proba de rezistenta in jur de 4 minute si vreo 37-40 secunde la voi si aveti de fugit 1200 m parca

| Helena0501 explică (pentru Grama_Ovi_2000):

Multumesc! happy

14 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit :)

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......nformatii/

Toate cele bune!

| Helena0501 explică (pentru bursuc001):

Multumesc!

| bursuc001 a răspuns (pentru Helena0501):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă!

| OohAnamaria a răspuns:

Buna! Te pot ajuta cu unele informatii.Si eu vreau sa dau admitere la CNM, iar sora mea l-a absolvit anul acesta.Proba medicala, testul psihologic si proba sportiva sunt toate eliminatorii. Daca ai trecut de toate astea, dai un test grila la romana si matematica.Proba sportiva este aceeasi atat pentru baieti, cat si pentru fete, difera doar timpii in care trebuie sa te incadrezi.Proba consta intr-n traseu cu diferite obstacole si alergare 1000 m.In liceu exista doar specializarea matematica-informatica. Daca esti admisa, semnezi impreuna cu parintii un contract cu MApN.Acesta presupune totodata sa dai admitere la o academie dupa ce termini liceul, iar daca nu intri la academie, ei te repartizeaza la o scoala de subofiteri si maistri militari. Sper ca te-am ajutat!

| Helena0501 explică (pentru OohAnamaria):

Multumesc mult! Deci e obligatoriu sa continui cu Academia sau altceva in domeniu? Intreb pentru ca am auzit ca poti face orice facultate dupa.

| OohAnamaria a răspuns (pentru Helena0501):

Da, pentru ca s-a schimbat contractul.Dar tu la care dintre cele trei licee militare vrei sa dai?

| Helena0501 explică (pentru OohAnamaria):

Campulung Moldovenesc, tu?

| OohAnamaria a răspuns (pentru Helena0501):

La fel.Eu una imi doresc din tot sufletul sa intru.Ai trecut in clasa a VIII-a, nu-i asa?