| Maariaa18 a întrebat:

as vrea sa dau la ASE, nu stiu exact la ce, la Relatii economice internationale sau la Business si turism(comert). Imi poate spune cineva, exact la ce se da admiterea la fiecare facultate, care sunt materiile? Si ce se invata in facultate....nu am gasit nimic concret pe nici un site...

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

" 1. Care este modalitatea de admitere la ASE?

Admiterea la ASE în 2014 la facultate (ciclul licenţă) se face prin concurs, pe baza mediei de la bacalaureat şi a unui eseu motivaţional notat cu admis/respins. Este indicat să se urmeze structura eseului postată pe site la Anexa I din Metodologia de admitere la programele de studii universitare de licenţă iar eseul să fie semnat şi datat (Anexa I). Pentru facultăţile cu predare în limbi străine se susţine iniţial o probă de competenţă lingvistică eliminatorie pentru programele respective de studiu, notată cu calificativul admis / respins. Pentru calificativul admis este necesară acumularea a minim 50 de puncte din 100 posibile. Candidaţii admişi la proba de competenţă lingvistică sunt ierarhizaţi conform mediei de la bacalaureat." - SURSA :
http://www.ase.ro/admitere2014/licenta.asp?metodologie=3

Toate cele bune.