| georginika a întrebat:

As vrea sa ma ajutati din nou cu un citat daca se poate.Trebuie sa aduc argumente pentru a sustine acest citat "Nu e bun de nimic cel care nu e bun decat pentru el."
Aveti vreo parere?

11 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Bun asa... faceti teme ca sa va demonstrati ca sunteti mai isteti ca un elev de 17 ani!

| Dmonik a răspuns:

Exemplul dat de mariana este bun, dar ea a gresit doar cand a folosit cuvantul "aceiasi" in loc de "aceeasi".

Mult succes si multa sanatate.

mariana
| mariana a răspuns:

Omul egoist care traieste doar pentru el, ajunge pana la urma sa nu poata intra in comuniune cu altii pentru ca, toti il vor ocoli, il vor ignora.
Nimeni nu poate trai doar pentru el deoarece, ca sa functioneze societatea, aceasta se bazeaza pe "diviziunea sociala a muncii", ceea ce inseamna ca eu daca sunt brutar fac paine, dar nu pot trai doar cu paine, altul este crescator de animale ori agicultor, altul lucreaza in cercetare, altul in medicina, invatamant etc. Toti oamenii contribuie prin ceea ce fac, la bunul mers al societatii si al lor propriu.
Cunostintele tale profesionale trebuie sa le impartasesti si celor din jurul tau, care au aceiasi profesie, pentru a te asigura ca, atunci cand tu devii inactiv, prin pensionare, munca ta ca specialitate va dainui si va folosi si altora.
Cred ca ti-ai dat seama ca, s-a ajuns in situatia in care suntem acum in tara noastra si in lume, pentru a crescut egoismul si consumismul si atunci, fiecare lupta doar pentru indestularea lui si acest lucru lasa urme in traiul in comun intr-o localitate, judet, tara etc.
Exemplul dat de Kcara este bun dar el a gresit doar cand a folosit cuvantul "navige" in loc de navigheze.
Mult succes si multa sanatate.

| georginika explică:

Trebuie sa fac un text argumentativ.happyDar daca tu vrei sa-l comentezi, nu ma supar.

| georginika explică:

Text argumentativ :
Sunt de acord/mu sunt de acord cu un anumit citat si pot aduce urmatoarele argumente :
in primul rand.[+exemplu]
in al doilea rand.[+ exemplu]
In concluzie.
Cam asta ni s`a zis noua la text argumentativ.

| georginika explică:

Si cu ce gresesc daca cer ajutor. Pur si simplu chiar nu mai am nicio idee.Pe langa astea 2 citate [unul in intrebarea anterioara] am mai avut 10 de comentat.Crede`ma ca nu mai am idei happy.

| georginika explică:

Ti se pare ca sunt o obsedata de funde?happy
Eu cautam putin ajutor si multumesc celor care mi l`au acordat happy.

| georginika explică:

GenOm, cred ca ti-ai format o parere proasta despre mine fara sa ma cunosti happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stii ce ai de facut, ce doresti? Rasunsuri concrete?
Dupa modelul "Si baietii plang cateodata", acum avem: "si expertii fac teme cateodata"...desigur, pentru funde!
Funda, funda, funda pentru mariana, expertul in teme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Could be your last resort
Like gold against your soul

| kcara a răspuns:

Ai putea porni de la ideea asta si sa o dezvolti... In lume omul este lasat sa traiasca in comuniune cu cei din jur. Daca ar fi singur pe acest pamant probabil ca ar muri mai devreme sau mai tarziu de singuratate. Omul este lasat sa isi aduca contributia pentru cresterea si inflorirea societatii, pentru ca daca nu isi aduce contributia si tot asa fac si ceilalti societatea deci lumea ar disparea ar muri tot ce e in jur s-ar distruge si nimic nu s-ar mai crea. Ca exemplu, daca unul este bun sa isi construiasca vapoare, barci etc, dar o face doar pentru ca are el nevoie sa navige atunci cei care nu au daruire spre asa ceva vor ramane pe uscat si nu vor stii ce este sau cum e sa navigi, sa mergi pe mare. In schimb daca acel cineva dezvolta aceasta placere a lui si ii ajuta si pe ceilalti sa isi faca o barca etc...atunci el ajuta la dezvoltarea societatii prin ajutorarea celor care au nevoie de serviciile lui. Se zicem ca fiecare om are un dar, daca acel dar nu il oferi la randul tau atunci acel ceva la un moment dat este o povara pentru tine. cu cat ai ocazia sa faci mai des ce iti place cu atat mai mult vei fi mai fericit. Deci ca si concluzie Daca nu esti bun cu cei din jur si nu oferi ce ai tu sau stii,, atunci in primul rand nu esti bun pentru tine.

Cam asa as interpreta la prima vedere, tu mai trebuie sa il imbunatatesti doar... happy