| DEJ a întrebat:

As vrea sa merg la colindat cu turca/capra si as avea o problema, nu stiu colindul adica stiu ca incepe "ța ța ța caprita ta mancatiar cainii gura..." si mai este una "la moara la malaina mi-a cazut caprita in tină(nămol) decat sa-i dau fân uscat mai bine cu bota-n cap" Sper ca ati inteles ce am vrut sa zic si vreau sa ma ajuta-i. Multunesc anticipat! Scuzati va rog categoria!

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cu colindul se merge în după amiaza zilei de 4 decembrie ( ajunul Crăciunului).
„Capra" este un obicei specific nordului Transilvaniei și Moldovei și nu este colind. Cu capra se merge în ziua de Anul Nou ( Sfîntul Vasile).
Plus că, textul este mult mai lung, poate de 2 - 300 de cuvinte. Și el e diferit de la o zonă la alta. Pot exista 50 - 100 de texte pentru capră, la fel ca și pentru Plugușor.