| Alessya90 a întrebat:

As vrea sa stiu mai multe pareri ale ceror care anul trecut au dat examenele nationale. maine am si eu examen la limba si literatura romana, si as dori sa stiu la ce sa ma astept atat dein punct de vedere al subiectelor cat si ale emotiilor. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Phantasmagoria a răspuns:

Din punct de vedere al subiectului, presupun ca te-ai pregatit, deci ar trebui sa stii exact structura subiectului. La mine in scoala, clasele a 8-a ne-am pregatit din carti cu modele de subiecte, ceea ce cred ca au facut mai toate clasele a 8a. Deci probabil stii tot ce e de stiut. Prima parte e cu gramatica si vocabular, apoi e o compunere, in general, argumentativa( sa argumentezi ca textul e opera epica sau lirica, sau sa argumentezi ca e basm sau pastel etc), apoi la subiectul 2 te testeaza din intelegerea textului si iar o compunere, dar aia nu mai e argumentativa.

Cat despre emotii, daca te-ai pregatit si simti ca ai invatat destul, nu stiu de ce ai avea emotii. Tine si de caracterul tau, daca esti o persoana emotiva sau nu, dar eu si la mate, unde stiu ca o sa iau cel mult 7, nu am emotii, pentru ca imi cunosc nivelul.

Asta e tot. happy Succes maine! :*

2 răspunsuri:
| steffyboy a răspuns:

Subiectele sunt de nivel mediu...

| David97tpu a răspuns:

Va fi greu, iti dau cateva raspunsuri daca imi dai funda, nasul meu face subiectele la minister