| Alexxutsa a întrebat:

As vrea si eu niste expresii frumoase legate de toamna. Funda+Vot! Mersi!

Răspuns Câştigător
| TJohannaB a răspuns:

Expresii frumoase de toamna:
soarele mângâie pământul amorţit"
"copaci roşiatici"
"frunze aurii, arămii, ruginii"
"lacrimile lui septembrie udă pământul"
"zâna cu rochie din frunze ruginii"
"toamna în caleaşca ei de frunze moarte"
"îmbrăcată cu o rochie ţesută cu fire de aur"
"pe cap poartă o cununiţă bătută în pietre scumpe, în formă de fructe"
"soarele se ascunde după norii cenuşii"
"frunzele strălucesc ca nişte monezi de aur"
"pădurile s-au îmbrăcat într-o platoşă de aramă"
"merge aurii cu miros parfmat şi miez dulce"
"picăturile de argint stropesc pământul"
"toamna pictează copacii goi"
"toamna picură pete ruginii peste pământ"
"bruma argintie a împodobit grădina"
"ramuri împodobite de culoare şi lumină"

"un vânt potolit aduce miresme de toamnă"
"culorile toamnei sunt fără egal : de la galbenul pal, la roşul de foc"
"bruma apleacă florile gingaşe spre iarba ofilită"
"vesela verde câmpie acu-i tristă, veştejită"
"lunca, bătută de brumă, acum pare ruginită"
"zâna belşugului şi bogăţiei"
"covor foşnitor"
"frunzele plutesc ca nişte bărcuţe"
"razele palide ale soarelui"
"pomii îmbrăcaţi de roade"
"nori plumburii"
"frunze moarte"
"pădurea tristă"
"nu se mai aud triburile privighetorii"
"covor de frunze multicolore"
"munca e în toi"
"covor moale de frunze"

"copaci cu veşmântul de aramă"
"toamna a vopsit frunzele şi fructele"
"vacanţa a zburat ca un stol de rândunele"
"clinchetul clopoţelului"
"miresme de toamnă"
"covor de aur"
"pământul stors caută odihnă"
"recolte din belşug"
"nopţi răcoroase"
"gutui amărui cu puf galben"
"pădurea e ca un castel din basme"
"se scutură o ploaie albastră"
"pleacă păsările călătoare vâslind în înălţimi"
"parfumul florilor"
"a spălat frunzele cu ploaia rece"
"culcă animalele în vizuini"
"cheamă copiii la şcoală"

"a început să ruginească frunza-n codru şi în vii"
"trimite păsările călătoare în ţările de soare pline"
"gâze plăpânde, amorţite de frig, caută adăpost, sub stratul gros de frunze uscate"
"au rumenit frunzele plopilor"
"frunzele de crengi se dezlipesc"
"cu crengile ude şi fără veşmânt"
"salcâmii la poartă se-ndoaie"
"pe stradă se plimbă iernaticul vânt"
"şi plânge cu lacrimi de ploaie"
"ploua întruna, ploaie măruntă şi bătea un vânt iute şi rece"
"nouri albi din care săgetau ace de gheaţă"
"zilele umede şi reci vesteau apropierea iernii"
"grădinele rămăseseră fără verdeaţă"
"val de brumă argintie mi-a împodobit grădina"
"peste creştet de dumbravă norii suri îşi poartă plumbul"
"si cum de la miază-noapte vine vântul fără milă"
"plânge-un pui de ciocârlie sus pe cumpăna fântânii"

"şi-a furat de prin ponoare puful păpădiilor"
"toate florile şoptiră întorcându-şi feţele"
"un salcâm privi spre munte mândru ca o flamură"
"solzii frunzelor mărunte s-au zburlit pe-o ramură"
"cică-n munte la povarna, plopii şi râsurile spun că vine un vânt de iarnă"
"şi-auzind din depărtare vocea lui tiranică"
"toţi cilinii pe cărare fug cuprinşi de panică"
"a început să cadă bruma"
"toamna frunzele sunt galbene şi arămii"
"frunzele copacilor s-au aşternut pe câmp sub forma unui covor multicolor"
"au început să cadă fulgi de nea, şi iarna este aproape"
"soarele nu mai încălzeşte aşa de tare"
"oamenii îşi strâng recoltele de pe câmp în hambare"

31 răspunsuri:
| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Dupa toamna vine iarna!

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru TJohannaB):

Tu ai luat mult prea in serios intrebarea laughing

| TJohannaB a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Cel putin eu nu am sprs prostii. Ca tine. Toata lumea stie ca dupa toamna vine iarna.

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru TJohannaB):

Da dar mie asta mi se pare frumos. ca iarna ma dau cu placa!

| TJohannaB a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Nu imi pasa ce faci. Rapunde corect dava vrei sa raspunzi. Daca nu nu mai pune comentarii. Ma enerveaza astia ca tine.

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru TJohannaB):

Si pe mine ma enerveaza astia ca tine. astea ma rog. Suntem chit vezi happy :* ceau bambina

| TJohannaB a răspuns:

TOAMNA-Expresii frumoase

Toamna frumoasa si bogata; zâna belsugului; cheama copiii la scoală 727x235h;; frunze ruginii; parfumul fructelor; covor aramiu fosnitor; pleaca cântaretii padurii; ramuri împodobite de culoare si lumina; culorile toamnei sunt fara egal: de la galbenul pal, la rosul de foc; vara pleaca pe furis; a început sa rugineasca frunza-n codru si în vii; merge aurii, cu miros parfumat; ziua s-a facut mai mica, noaptea vine mai devreme; pamântul îsi daruieste rodul; hambare îmbelsugate; un vânt potolit aduce miresme de toamna; padurea-i trista; trimite pasarile calatoare în tarile de soare pline; culca animalele în vizuini; copaci goi desfrunziti; mândra harnica si de bunuri darnica.

| TJohannaB a răspuns:

EXPRESII FRUMOASE DE TOAMNA
soarele mângâie pământul amorţit""copaci roşiatici""frunze aurii, arămii, ruginii""lacrimile lui septembrie udă pământul""zâna cu rochie din frunze ruginii""toamna în caleaşca ei de frunze moarte""îmbrăcată cu o rochie ţesută cu fire de aur""pe cap poartă o cununiţă bătută în pietre scumpe, în formă de fructe""soarele se ascunde după norii cenuşii""frunzele strălucesc ca nişte monezi de aur""pădurile s-au îmbrăcat într-o platoşă de aramă""merge aurii cu miros parfmat şi miez dulce""picăturile de argint stropesc pământul""toamna pictează copacii goi""toamna picură pete ruginii peste pământ""bruma argintie a împodobit grădina""ramuri împodobite de culoare şi lumină""un vânt potolit aduce miresme de toamnă""culorile toamnei sunt fără egal : de la galbenul pal, la roşul de foc""bruma apleacă florile gingaşe spre iarba ofilită""vesela verde câmpie acu-i tristă, veştejită""lunca, bătută de brumă, acum pare ruginită""zâna belşugului şi bogăţiei""covor foşnitor""frunzele plutesc ca nişte bărcuţe""razele palide ale soarelui""pomii îmbrăcaţi de roade""nori plumburii""frunze moarte""pădurea tristă""nu se mai aud triburile privighetorii""covor de frunze multicolore""munca e în toi""covor moale de frunze""copaci cu veşmântul de aramă""toamna a vopsit frunzele şi fructele""vacanţa a zburat ca un stol de rândunele""clinchetul clopoţelului""miresme de toamnă""covor de aur""pământul stors caută odihnă""recolte din belşug""nopţi răcoroase""gutui amărui cu puf galben"

"pădurea e ca un castel din basme""se scutură o ploaie albastră""pleacă păsările călătoare vâslind în înălţimi""parfumul florilor""a spălat frunzele cu ploaia rece""culcă animalele în vizuini""cheamă copiii la şcoală""a început să ruginească frunza-n codru şi în vii""trimite păsările călătoare în ţările de soare pline""gâze plăpânde, amorţite de frig, caută adăpost, sub stratul gros de frunze uscate""au rumenit frunzele plopilor""frunzele de crengi se dezlipesc""cu crengile ude şi fără veşmânt""salcâmii la poartă se-ndoaie""pe stradă se plimbă iernaticul vânt""şi plânge cu lacrimi de ploaie""ploua întruna, ploaie măruntă şi bătea un vânt iute şi rece""nouri albi din care săgetau ace de gheaţă""zilele umede şi reci vesteau apropierea iernii""grădinele rămăseseră fără verdeaţă""val de brumă argintie mi-a împodobit grădina""peste creştet de dumbravă norii suri îşi poartă plumbul""si cum de la miază-noapte vine vântul fără milă""plânge-un pui de ciocârlie sus pe cumpăna fântânii""şi-a furat de prin ponoare puful păpădiilor""toate florile şoptiră întorcându-şi feţele""un salcâm privi spre munte mândru ca o flamură""solzii frunzelor mărunte s-au zburlit pe-o ramură""cică-n munte la povarna, plopii şi râsurile spun că vine un vânt de iarnă""şi-auzind din depărtare vocea lui tiranică""toţi cilinii pe cărare fug cuprinşi de panică""a început să cadă bruma""toamna frunzele sunt galbene şi arămii""frunzele copacilor s-au aşternut pe câmp sub forma unui covor multicolor""au început să cadă fulgi de nea, şi iarna este aproape""soarele nu mai încălzeşte aşa de tare""oamenii îşi strâng recoltele de pe câmp în hambare"

| TJohannaB a răspuns:

TOAMNA-Expresii frumoase

Toamnă frumoasă şi bogată; zâna belşugului; cheamă copiii la şcoală; frunze ruginii; parfumul fructelor; covor arămiu foşnitor; pleacă cântăreţii pădurii; ramuri împodobite de culoare şi lumină; culorile toamnei sunt fără egal: de la galbenul pal, la roşul de foc; vara pleacă pe furiş; a început să ruginească frunza-n codru şi în vii; merge aurii, cu miros parfumat; ziua s-a făcut mai mică, noaptea vine mai devreme; pământul îşi dăruieşte rodul; hambare îmbelşugate; un vânt potolit aduce miresme de toamnă; pădurea-i tristă; trimite păsările călătoare în ţările de soare pline; culcă animalele în vizuini; copaci goi desfrunziţi; mândră harnică şi de bunuri darnică.

| TJohannaB a răspuns:

Toamna este o a doua primavara, in care fiecare frunza este o floare."
Albert Camus

"Vantul de toamna schimba culorile frunzelor.
El mi-a pus in par primul fir alb."
Haiku de Natsume Soseki

"Toamna este primavara iernii."
Henri de Toulouse – Lautrec

"Toamna, copacii fac strip-tease pentru a face sa rasara ciupercile."
Patrick Sebastien

"Pentru oameni, toamna este timpul recoltei, al adunarii roadelor.Pentru natura, toamna este o perioada a insamantarii, a risipirii in cele patru vanturi."
Edwin Way Teale

"Toamna este un andante melancolic si gratios care pregateste admirabilul adagio al iernii."
George Sand

"Toamna a deliciilor! Sufletul meu cel mai adanc este cununat cu ea; daca as fi o pasare, as zbura de-a lungul intregului pamant in cautarea a noi si noi toamne."
George Eliot

"Fiecare om trebuie sa isi gaseasca timp, sa se aseze si sa priveasca caderea frunzelor."
Elizabeth Lawrence

"Primavara trece si ne aduce in minte puritatea noastra.Vara trece si ne aminteste de a noastra exuberanta.Toamna trece si ne aduce aminte de respectul pe care il datoram. Iarna trece si ne aminteste de perseverenta noastra."
Yoko Ono

"Exista o armonie in toamna si o stralucire in cerul ei, care nu poate fi regasita de-a lungul verii, ca si cum n-ar putea fi, ca si cum n-ar fi fost vreodata."
Percy Bysshe Shelley

"Toamna, al anului ultim, cel mai frumos suras."
William Cullen Bryant

"Un vant a aruncat departe ploaia, a luat cu el cerul si frunzele, lasand in spate doar copacii.Cred ca am ajuns sa cunosc prea bine toamna."
E.E.Cummings

"Fiecare frunza imi sopteste fericirea, planad catre pamant din copacul toamnei."
Emily Bronte

"Toamna soseste dimineata devreme, iar primavara, la sfarsitul unei zile de iarna."
Elisabeth Bowen

"Toamna iti castiga sufletul intru totul prin apelul ei mut la compasiune fata de descompunerea ei."
Robert Browning

"Nimic nu este mai trecator decat formele exterioare, care se vestejesc si se schimba asemeni florilor unei campii la sosirea toamnei."
Umberto Eco

"Nimeni nu poate gusta fructele toamnei in timp ce se delecteaza cu parfumul florilor de primavara."
Samuel Johnson

"Nu ma pot indura sa risipesc, stand in casa, ceva atat de pretios ca un rasarit de soare in toamna. Asa ca imi petrec in aer liber toate orele zilei."
Nathaniel Hawthorne

"Iubesc toamna.O iubesc datorita graitoarelor ei parfumuri, si din cauza lucrurilor care mor, lucruri de care nu mai trebuie sa ai grija vreodata, si gratie ierbii care inceteaza sa se ridice."
Mark Van Doren

"Toamna este un anotimp dupa care urmeaza, imediat, asteptarea primaverii."
Doug Larson

"Toamna este anotimpul meu preferat in Los Angeles, o perioada in care pasarile isi schimba culoarea si cad din copaci."
David Letterman

" Nici frumusetea primaverii, si nici cea a verii nu are gratia
Pe care am zarit-o in al toamnei obraz."
John Donne

"Octombrie este o simfonie a permanentei si schimbarii."
Bonaro W. Overstreet

"Culori fioroase isi incep timpuria cucerire a dealurilor, asmutite de vanturile toamnei.Toamna este insusi artistul."
Takayuki Ikkaku

| TJohannaB a răspuns:

,,A rumenit frunzele plopilor tremurători."
,,Fuiorul de mătase al toamnei lasă pe pământ urme arămii."
,,A acoperit cerul cu nori cenuşii."
,,Pădurea prinde a-şi dezbrăca haina."
,,Vântul aspru alungă cântăreţii codrului."
,,Toamna a furat puful păpădiilor."
,,Copacii i-a împodobit cu veşmânt galben şi arămiu."
,,Aripile păsărilor călătoare spintecă văzduhul."
,,Frunze galbene plouă din copaci."
,,Pe firele de telegraf a aşezat, ca nişte mărgele pe aţă, şirul ultimelor rândunele călătoare."
,,Vântul aruncă în geamuri picuri grei de ploaie."
,,Păsările călătoare înnegresc cu zborul lor zarea."
,, Grădinile se împodobesc cu perlele argintii ale brumei."
,, Nuci lemnoase, în cămăşi zdrenţuite, cad pe potecă."

| TJohannaB a răspuns:

EXPRESII FRUMOASE DESPRE TOAMNĂ

1.DESPRE REGINA TOAMNĂ:
-s-au aurit a toamnă pădurile;
-toamna soseşte pe meleagurile noastre plină de belşug;
-toamna cu alaiul ei de frunze arămii;
-toamna cea harnică şi de bunuri darnică;
-toamna-cea mai darnică fiică a bătrânului an;
-toamna soseşte într-o caleaşcă aurie;
-toamna şi-a îmbrăcat haina ruginie;

2.DESPRE FRUNZELE TOAMNEI:
-roşul frunzelor covor;
-covor foşnitor în nuanţe arămii;
-frunzele ruginii plutesc ca nişte bărcuţe legănate de vânt;
-noian de frunze ruginii;
-ierburi arse de brumă;
-Regina Toamnă a pictat frunzele în culori vii de la galben-auriu la roşu-rubiniu;

3.DESPRE BOGĂŢIILE TOAMNEI:
-merge ca focul;
-prune brumate;
-struguri parfumaţi;
-gutuile amărui cu puf galben ca de pui;

4.DESPRE PLECAREA PĂSĂRILOR:
-păsările călătoare pleacă vâslind în înălţimi;
-şiruri negre de cocori;
-păsările se pregătesc pentru lungul drum către sudul însorit;
-se aud în zare strigătele jalnice ale păsărilor;
-păsările duc pe aripile lor cântecele pădurii şi soarele nostru;
-păsările risipesc în urma lor tristeţe şi deznădejde;

5.DESPRE FENOMENELE NATURII(TOAMNA):
-tomnaticul vânt împrăştie norii plumburii;
-zile umede şi reci;
-nori albi cu ace de gheaţă;
-norii suri se plimbă pe cerul posomorât;
-vânt iute şi rece;
-vântul nemilos împrăştie frunzele uscate;
-soarele palid mai trimite câte o rază pe pământul rece şi umed.

| TJohannaB a răspuns:

Expresii toamna:

"soarele mângâie pământul amorţit"
"lacrimile lui septembrie udă pământul"
"nu se mai aud triburile privighetorii"
"pădurea e ca un castel din basme"
"pleacă păsările călătoare vâslind în înălţimi"
"a început să ruginească frunza-n codru şi în vii"
"gâze plăpânde, amorţite de frig, caută adăpost, sub stratul gros de frunze uscate"
"plânge-un pui de ciocârlie sus pe cumpăna fântânii"
"cică-n munte la povarna, plopii şi râsurile spun că vine un vânt de iarnă"
"frunzele de crengi se dezlipesc"
"cu crengile ude şi fără veşmânt"
"salcâmii la poartă se-ndoaie"

| TJohannaB a răspuns:

,,A rumenit frunzele plopilor tremurători."

,,Fuiorul de mătase al toamnei lasă pe pământ urme arămii."

,,A acoperit cerul cu nori cenuşii."

,,Pădurea prinde a-şi dezbrăca haina."

,,Vântul aspru alungă cântăreţii codrului."

,,Toamna a furat puful păpădiilor."

,,Copacii i-a împodobit cu veşmânt galben şi arămiu."

,,Aripile păsărilor călătoare spintecă văzduhul."

,,Frunze galbene plouă din copaci."

,,Pe firele de telegraf a aşezat, ca nişte mărgele pe aţă, şirul ultimelor rândunele călătoare."

,,Vântul aruncă în geamuri picuri grei de ploaie."

,,Păsările călătoare înnegresc cu zborul lor zarea."

,, Grădinile se împodobesc cu perlele argintii ale brumei."

,, Nuci lemnoase, în cămăşi zdrenţuite, cad pe potecă.

| TJohannaB a răspuns:

"a început să ruginească frunza-n codru şi în vii"
"trimite păsările călătoare în ţările de soare pline"
"gâze plăpânde, amorţite de frig, caută adăpost, sub stratul gros de frunze uscate"
"au rumenit frunzele plopilor"
"frunzele de crengi se dezlipesc"
"cu crengile ude şi fără veşmânt"
"salcâmii la poartă se-ndoaie"
"pe stradă se plimbă iernaticul vânt"
"şi plânge cu lacrimi de ploaie"
"ploua întruna, ploaie măruntă şi bătea un vânt iute şi rece"
"nouri albi din care săgetau ace de gheaţă"
"zilele umede şi reci vesteau apropierea iernii"
"grădinele rămăseseră fără verdeaţă"
"val de brumă argintie mi-a împodobit grădina"
"peste creştet de dumbravă norii suri îşi poartă plumbul"
"si cum de la miază-noapte vine vântul fără milă"
"plânge-un pui de ciocârlie sus pe cumpăna fântânii"

| Scumpi3 a răspuns:

Lol

| SmackInTheClub a răspuns:

Mersi mo ajuat expresiile tale Biby

| Ricardo_Fieroiu_1982 a răspuns:

Eu pe astea le-am gasit poate te ajuta
"norii au început să se cearnă în steluţe argintii"
"zăpada s-a aşternut ca o mantie albă şi strălucitoare"
"au început să roiască albinele cele albe "
"cerul este uneori înnorat alteori alb ca zăpada"
"soarele nu mai este darnic şi nu mai are putere"
"iarna vremea este friguroasă"
"s-au dus zilele babei şi nopţile vegherii"
"prin râpi adânci zăpada de soare se ascunde"
"şi mugurii pe creangă văd imbobocind"
"s-a dus zăpada albă de pe întinsul ţării"
"reci podoabe-n ramuri goale"
"iarna copiii sunt fericiţi"
"fulgi mari ca de vată"
"iarna cerne norii"
"cunună de steluţe argintii"
"mantie albă, strălucitoare"
"covoare albe şi moi"
"copaci de zahăr"

"fluturi lucitori gătesc pământul"
"iaz de oglindă"
"inimă de gheaţă"
"crengi gătite cu beteală"
"câmp de cristal"
"şirag de săniuţe"
"ninge ca-n poveşti"
"haină argintie"
"gheaţă ca oglinda"
"steluţe mici şi albe"
"fulgii pluteau în zbor legănat"
"Crăiasa Zăpezii"
"zăpada cade puzderie măruntă şi deasă ca făina la cernut"
"flori sclipitoare de argint se ţes pe geamuri"
"roiesc albinele cele albe"
"copacii ca nişte soldaţi muţi şi reci, cu zale de gheaţă"
"munţii ca nişte uriaşi adormiţi sub omăt"
"copacii ca nişte fantasme"

"zâna înveşmântată în alb"
"crengi îmbrăcate într-un palton de nea"
"a aşternut pe cer nori cenuşii"
"zăpadă albă şi pufoasă "
"iarna a pornit prin munţi şi văi"
"a îmbrăcat brazii şi pinii cu cojoace grele de zăpadă"
"a pus crengilor mănuşi de puf"
"roi uşor de fluturi albi"
"iarna, vrăjitoarea cea căruntă"
"fulgul – floare mică şi rotundă, o minune de-o secundă"
"alb ca spuma laptelui"
"strălucitor ca un diamant"
"fluturaş de argint zboară pe aripile nevăzute ale vântului"
"se joacă de-a prinselea prin aer"
"cad din cer ca nişte mărgăritare"
"cojoc de omăt"
"perlele mari şi albve dansau în văzduh un dans fantastic"
"casele şi-au pus căciui de blană albă"

"a pictat flori de gheaţă pe geamuri"
"cerul ca un imens policandru"
"zăpada ca un ocean de ninsoare"
"Crăiasa poartă o rochie cusută cu ace de gheaţă şi împodobită cu steluţe argintii"
"clopoţei de argint"

| Cristel_Andreea_1995 a răspuns:

Toamna cea harnica si
de bunuri darnica

| Teodorina21 a răspuns (pentru TJohannaB):

Foarte frumos! Sunt niste expresii deosebite! Bravo!

| Laurentiu_Miscoci_1998 a răspuns:

Uite late expresii: "ramuri împodobite"
"frunze ruginii"
"pământul amorţit"
"norii cenuşii"
"frunze uscate"
"bruma a împodobit grădina"
"pădurile s-au îmbrăcat în aramă"
"mere cu miros parfumat"
"covor de frunze foşnitoare"
"toamna plutește într-o caleaşcă de frunze moarte"
"copaci cu frunze roşiatice"
"frunzele sunt galbene şi arămii"
"pleacă păsările călătoare"
"ploaie albastră"
"ploaia ca niște picături de argint"
"recolte din belşug"
"soarele nu mai încălzeşte aşa de tare"
"frunzele se dezlipesc"
"câmpie tristă, veştejită"
"a început să cadă bruma"
"covor de aur"
"gutui amărui"
"miresme de toamnă"
"crengi fără veşmânt"
"zilele umede şi reci"
"frunze plutitoare aurii, arămii, ruginii"
"pomii sunt îmbrăcaţi în roade"
"toamna a spălat frunzele"
"florile gingaşe se închină ierbii ofilite"
"oamenii îşi strâng recoltele de pe câmp"
"nori plumburii"
soarele mângâie pământul amorţit"
"copaci roşiatici"
"frunze aurii, arămii, ruginii"
"lacrimile lui septembrie udă pământul"
"zâna cu rochie din frunze ruginii"
"toamna în caleaşca ei de frunze moarte"
"îmbrăcată cu o rochie ţesută cu fire de aur"
"pe cap poartă o cununiţă bătută în pietre scumpe, în formă de fructe"
"soarele se ascunde după norii cenuşii"
"frunzele strălucesc ca nişte monezi de aur"
"pădurile s-au îmbrăcat într-o platoşă de aramă"
"merge aurii cu miros parfmat şi miez dulce"
"picăturile de argint stropesc pământul"
"toamna pictează copacii goi"
"toamna picură pete ruginii peste pământ"
"bruma argintie a împodobit grădina"
"ramuri împodobite de culoare şi lumină"

"un vânt potolit aduce miresme de toamnă"
"culorile toamnei sunt fără egal : de la galbenul pal, la roşul de foc"
"bruma apleacă florile gingaşe spre iarba ofilită"
"vesela verde câmpie acu-i tristă, veştejită"
"lunca, bătută de brumă, acum pare ruginită"
1. Toamna este un andante melancolic si gratios care pregateste admirabilul adagio al iernii.
2. Regina Toamna a pictat frunzele în culori vii de la galben-auriu la rosu-rubiniu.
Fiecare frunza imi sopteste fericirea, planad catre pamant din copacul toamnei.
4. Toamna soarele palid mai trimite cate o raza pe pamântul rece si umed.
5. Fuiorul de matase al toamnei lasa pe pamânt urme aramii.
Toamna se sfârseste pe nesimtite, ascunzând tainic mistere. Câmpiile si gradinile se usuca, lasând în urma poveri grele.
7. Iubesc toamna. O iubesc datorita graitoarelor ei parfumuri, si din cauza lucrurilor care mor, lucruri de care nu mai trebuie sa ai grija vreodata, si gratie ierbii care inceteaza sa se ridice.
8. Toamna cea harnica si de bunuri darnica, toamna soseste pe meleagurile noastre plina de belsug.
9. Toamna imbracata cu o rochie tesuta cu fire de aur pe cap poarta o cununita batuta în pietre scumpe, în forma de fructe.
10. Dupa o vara fierbinte cu zile minunate si lungi, toamna se apropie cu hainele ei frumos colorate cu miros de fructe si recolte bogate, dar si cu zile mai scurte si mohorate.
11. Ca intr-un vis, zana toamnei parca mi-a aparut in fata.Coborand din caleasca ei de aur, a venit spre mine. Am intins mana sprea ea si am zburat impreuna printre frunzele ruginii.
"zâna belşugului şi bogăţiei"
"covor foşnitor"
"frunzele plutesc ca nişte bărcuţe"
"razele palide ale soarelui"
"pomii îmbrăcaţi de roade"
"nori plumburii"
"frunze moarte"
"pădurea tristă"
"nu se mai aud triburile privighetorii"
"covor de frunze multicolore"
"munca e în toi"
"covor moale de frunze"

"copaci cu veşmântul de aramă"
"toamna a vopsit frunzele şi fructele"
"vacanţa a zburat ca un stol de rândunele"
"clinchetul clopoţelului"
"miresme de toamnă"
"covor de aur"
"pământul stors caută odihnă"
"recolte din belşug"
"nopţi răcoroase"
"gutui amărui cu puf galben"
"pădurea e ca un castel din basme"
"se scutură o ploaie albastră"
"pleacă păsările călătoare vâslind în înălţimi"
"parfumul florilor"
"a spălat frunzele cu ploaia rece"
"culcă animalele în vizuini"
"cheamă copiii la şcoală"

"a început să ruginească frunza-n codru şi în vii"
"trimite păsările călătoare în ţările de soare pline"...

Pe frânghii argintii de ploi.

Covor de frunze rumenite.
ruginit frunza din vii si randunelele au plecat.
Copacii plâng cu frunze moarte.
Lunca, batuta de bruma, acum pare ruginita.
Covorul de frunze moarte fosneste sub picioarele trecatorilor ce sunt din ce in ce mai rari.
,A rumenit frunzele plopilor tremurători."
,,Fuiorul de mătase al toamnei lasă pe pământ urme arămii."
,,A acoperit cerul cu nori cenuşii."
,,Pădurea prinde a-şi dezbrăca haina."
,,Vântul aspru alungă cântăreţii codrului."
,,Toamna a furat puful păpădiilor."
,,Copacii i-a împodobit cu veşmânt galben şi arămiu."
,,Aripile păsărilor călătoare spintecă văzduhul."
,,Frunze galbene plouă din copaci."
,,Pe firele de telegraf a aşezat, ca nişte mărgele pe aţă, şirul ultimelor rândunele călătoare."
,, Vântul aruncă în geamuri picuri grei de ploaie."
,, Păsările călătoare înnegresc cu zborul lor zarea."
,, Grădinile se împodobesc cu perlele argintii ale brumei."
,, Nuci lemnoase, în cămăşi zdrenţuite, cad pe potecă."

| MariaHorran a răspuns:

Buna :*.
1.Copacii rosiatici
2.Lumea cuprinde pamantul
3.Soarele nu e pe pamantul argintiu plin de frunze.
4. Lumea de bomboane
5. "zâna cu rochie din frunze ruginii"
6."toamna în caleaşca ei de frunze moarte"
7. "îmbrăcată cu o rochie ţesută cu fire de aur"
8."pe cap poartă o cununiţă bătută în pietre scumpe, în formă de fructe"
9. "soarele se ascunde după norii cenuşii"
10."frunzele strălucesc ca nişte monezi de aur"
11. "pădurile s-au îmbrăcat într-o platoşă de aramă"
12."mere aurii cu miros parfumat şi miez dulce"
13. "picăturile de argint stropesc pământul"
14."toamna pictează copacii goi"
15. "toamna picură pete ruginii peste pământ"
16."bruma argintie a împodobit grădina"
17. "ramuri împodobite de culoare şi lumină".

Funda? big grin

| cocornelia a răspuns:

Frunze aurii, arămii, ruginii
"lacrimile lui septembrie udă pământul"
"zâna cu rochie din frunze ruginii"
"toamna în caleaşca ei de frunze moarte"

| Podoiu_Ionut-gabriel_1996 a răspuns:

Legate de pasari randunica parca taie cerul albastru

| Pana_Monica_Valentina_1993 a răspuns:

Cauta si tu in mintea tha

| Ioana_Amalia_1996 a răspuns:

1. Coboara umbrele inserari
2.Zarea isi picura argintul
3.Stelute-lacrimi de aur
4.umbre lungi
5. Soarele se ascunde in indepartatele zari
6. Florile isi apleaca fruntea ingandurata
7. Noaptea alunca ziua
8. Cheama copiii la culcare
9. Izvoarele suspina.

| Valentina_Raluca_1988 a răspuns:

"îmbrăcată cu o rochie ţesută cu fire de aur"
"pe cap poartă o cununiţă bătută în pietre scumpe, în formă de fructe"
"soarele se ascunde după norii cenuşii"
"frunzele strălucesc ca nişte monezi de aur"
"pădurile s-au îmbrăcat într-o platoşă de aramă"
"mere aurii cu miros parfmat şi miez dulce"
"picăturile de argint stropesc pământul"
"toamna pictează copacii goi"
"toamna picură pete ruginii peste pământ"
"bruma argintie a împodobit grădina"
"ramuri împodobite de culoare şi lumină"

"un vânt potolit aduce miresme de toamnă"
"culorile toamnei sunt fără egal : de la galbenul pal, la roşul de foc"
"bruma apleacă florile gingaşe spre iarba ofilită"
"vesela verde câmpie acu-i tristă, veştejită"
"lunca, bătută de brumă, acum pare ruginită"
"zâna belşugului şi bogăţiei"
"covor foşnitor"
"frunzele plutesc ca nişte bărcuţe"
"razele palide ale soarelui"
"pomii îmbrăcaţi de roade"
"nori plumburii"
"frunze moarte"
"pădurea tristă"
"nu se mai aud triburile privighetorii"
"covor de frunze multicolore"
"munca e în toi"
"covor moale de frunze"

"copaci cu veşmântul de aramă"
"toamna a vopsit frunzele şi fructele"
"vacanţa a zburat ca un stol de rândunele"
"clinchetul clopoţelului"
"miresme de toamnă"
"covor de aur"
"pământul stors caută odihnă"
"recolte din belşug"
"nopţi răcoroase"
"gutui amărui cu puf galben"
"pădurea e ca un castel din basme"
"se scutură o ploaie albastră"
"pleacă păsările călătoare vâslind în înălţimi"
"parfumul florilor"
"a spălat frunzele cu ploaia rece"
"culcă animalele în vizuini"
"cheamă copiii la şcoală"

"a început să ruginească frunza-n codru şi în vii"
"trimite păsările călătoare în ţările de soare pline"
"gâze plăpânde, amorţite de frig, caută adăpost, sub stratul gros de frunze uscate"
"au rumenit frunzele plopilor"
"frunzele de crengi se dezlipesc"
"cu crengile ude şi fără veşmânt"
"salcâmii la poartă se-ndoaie"
"pe stradă se plimbă iernaticul vânt"
"şi plânge cu lacrimi de ploaie"
"ploua întruna, ploaie măruntă şi bătea un vânt iute şi rece"
"nouri albi din care săgetau ace de gheaţă"
"zilele umede şi reci vesteau apropierea iernii"
"grădinele rămăseseră fără verdeaţă"
"val de brumă argintie mi-a împodobit grădina"
"peste creştet de dumbravă norii suri îşi poartă plumbul"
"si cum de la miază-noapte vine vântul fără milă"
"plânge-un pui de ciocârlie sus pe cumpăna fântânii"

"şi-a furat de prin ponoare puful păpădiilor"
"toate florile şoptiră întorcându-şi feţele"
"un salcâm privi spre munte mândru ca o flamură"
"solzii frunzelor mărunte s-au zburlit pe-o ramură"
"cică-n munte la povarna, plopii şi râsurile spun că vine un vânt de iarnă"
"şi-auzind din depărtare vocea lui tiranică"
"toţi cilinii pe cărare fug cuprinşi de panică"
"a început să cadă bruma"
"toamna frunzele sunt galbene şi arămii"
"frunzele copacilor s-au aşternut pe câmp sub forma unui covor multicolor"
"au început să cadă fulgi de nea, şi iarna este aproape"
"soarele nu mai încălzeşte aşa de tare"
"oamenii îşi strâng recoltele de pe câmp în hambare

| HaHaTroll a răspuns:

Soarele mângâie pământul amorţit"
"copaci roşiatici"
"frunze aurii, arămii, ruginii"
"lacrimile lui septembrie udă pământul"
"zâna cu rochie din frunze ruginii"
"toamna în caleaşca ei de frunze moarte"
"îmbrăcată cu o rochie ţesută cu fire de aur"
"pe cap poartă o cununiţă bătută în pietre scumpe, în formă de fructe"
"soarele se ascunde după norii cenuşii"
"frunzele strălucesc ca nişte monezi de aur"
"pădurile s-au îmbrăcat într-o platoşă de aramă"
"mere aurii cu miros parfmat şi miez dulce"
"picăturile de argint stropesc pământul"
"toamna pictează copacii goi"
"toamna picură pete ruginii peste pământ"
"bruma argintie a împodobit grădina"
"ramuri împodobite de culoare şi lumină"

"un vânt potolit aduce miresme de toamnă"
"culorile toamnei sunt fără egal : de la galbenul pal, la roşul de foc"
"bruma apleacă florile gingaşe spre iarba ofilită"
"vesela verde câmpie acu-i tristă, veştejită"
"lunca, bătută de brumă, acum pare ruginită"
"zâna belşugului şi bogăţiei"
"covor foşnitor"
"frunzele plutesc ca nişte bărcuţe"
"razele palide ale soarelui"
"pomii îmbrăcaţi de roade"
"nori plumburii"
"frunze moarte"
"pădurea tristă"
"nu se mai aud triburile privighetorii"
"covor de frunze multicolore"
"munca e în toi"
"covor moale de frunze"

"copaci cu veşmântul de aramă"
"toamna a vopsit frunzele şi fructele"
"vacanţa a zburat ca un stol de rândunele"
"clinchetul clopoţelului"
"miresme de toamnă"
"covor de aur"
"pământul stors caută odihnă"
"recolte din belşug"
"nopţi răcoroase"
"gutui amărui cu puf galben"
"pădurea e ca un castel din basme"
"se scutură o ploaie albastră"
"pleacă păsările călătoare vâslind în înălţimi"
"parfumul florilor"
"a spălat frunzele cu ploaia rece"
"culcă animalele în vizuini"
"cheamă copiii la şcoală"

"a început să ruginească frunza-n codru şi în vii"
"trimite păsările călătoare în ţările de soare pline"
"gâze plăpânde, amorţite de frig, caută adăpost, sub stratul gros de frunze uscate"
"au rumenit frunzele plopilor"
"frunzele de crengi se dezlipesc"
"cu crengile ude şi fără veşmânt"
"salcâmii la poartă se-ndoaie"
"pe stradă se plimbă iernaticul vânt"
"şi plânge cu lacrimi de ploaie"
"ploua întruna, ploaie măruntă şi bătea un vânt iute şi rece"
"nouri albi din care săgetau ace de gheaţă"
"zilele umede şi reci vesteau apropierea iernii"
"grădinele rămăseseră fără verdeaţă"
"val de brumă argintie mi-a împodobit grădina"
"peste creştet de dumbravă norii suri îşi poartă plumbul"
"si cum de la miază-noapte vine vântul fără milă"
"plânge-un pui de ciocârlie sus pe cumpăna fântânii"

"şi-a furat de prin ponoare puful păpădiilor"
"toate florile şoptiră întorcându-şi feţele"
"un salcâm privi spre munte mândru ca o flamură"
"solzii frunzelor mărunte s-au zburlit pe-o ramură"
"cică-n munte la povarna, plopii şi râsurile spun că vine un vânt de iarnă"
"şi-auzind din depărtare vocea lui tiranică"
"toţi cilinii pe cărare fug cuprinşi de panică"
"a început să cadă bruma"
"toamna frunzele sunt galbene şi arămii"
"frunzele copacilor s-au aşternut pe câmp sub forma unui covor multicolor"
"au început să cadă fulgi de nea, şi iarna este aproape"
"soarele nu mai încălzeşte aşa de tare"
"oamenii îşi strâng recoltele de pe câmp în hambare"

| geimar a răspuns (pentru TJohannaB):

Ba esti naspa