| NarcisFratila a întrebat:

Astazi dau test la matematica, sunt clasa a 5-a si nu am inteles transformarile unitatilor de masura. Din mici in mari, din mari in mici. Ajutati-ma va rog!

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cum e posibil sa nu intelegi asa ceva? Ce naiba e de explicat? 1 metru = 100 centimetri, 1 centimetru = 0, 01 metri. Si tot asa...

| NarcisFratila explică (pentru KodrutZ):

Asta stiu si eu, mai. Dar sunt alte transformari. De ex. 1050cl+4550kl=? hl

| KodrutZ a răspuns (pentru NarcisFratila):

Asa, si? Invata cit e fiecare, si atit. 1 cl = 0, 01 l, 1 kl = 1000 l, 1 hl = 100 l