| anonim_4396 a întrebat:

Ce este acela un sheikh? /.prin ce se caracterizeaza el si in ce zone este intalnit? Stiu cateva lucruri, dar. vreau mai multe informatii.

2 răspunsuri:
| alexmihay92 a răspuns:

Un fel de sef la arabii

| Love_Flori_1995 a răspuns:

Șeic - rang tradițional în spațiul cultural arab, cu sensul inițial al cuvântului: "veteran, bătrân, înțelept". La beduini(arabii nomazi), șeicul este șeful clanului sau al tribului. În lumea religiei islamice, șeicul este o personalitate cu rol conducător în viața spirituală.