| Anna1223 a întrebat:

Ce parere aveti de profilul : ingineria produselor alimentare? Vreau sa dau la Politehnica la Timisoara la acest profil. as vrea sa ajung inspector opc sau sa lucrez in domeniu.
Vreau niste pareri!

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Incerc sa te "salvez" de o alegere neinspirata si cu un viitor incert!
Domeniul "ingineria produselor alimentare"din cadrul fac. de chimie industriala si protectia mediului apartinand Politehnicii din Timisoara este unul nou introdus(in programele de studii) care, in 2013 nu avea nici macar acreditarea necesara( vezi la pg.7 din link:http://www.chim.upt.ro/alina.dumitrel/Plan_operational_2013%281%29.pdf).Mai mult, pentru anii 3 si 4 de studii nu are intocmite fise ale disciplinelor care se vor studia in cadrul specializarii "controlul si expertiza produselor alimentare"(CEPA) de care esti interesata pentru viitoarea ta cariera! Convinge-te de aici :http://www.chim.upt.ro/......rQq61.html

Pentru acest domeniu si acesta specializare exista, in Timisoara, o alta universitate consacrata :http://www.usab-tm.ro/......_ro_6.html
Pentru a vedea programul de studii aferent fiecarei specializari, da un click pe fiecare domeniu din pagina :http://www.usab-tm.ro/USAMVBT_Licenta_ro_834.html

p.s. Te sfatuiesc sa alegi domeniul "Ingineria produselor alimentare" celelalte fiind prea "de nisa"( in sensul ca-ti reduc,dupa absolvire, sansele gasirii unui loc de munca). Daca optezi pentru "Ingineria produselor alimentare", dupa licenta poti alege un program de master care te specializeaza 'pe felie"( chiar si in materie de control si expertiza produselor alimentare!).
Un alt sfat util pe care ti-l pot da este acela ca, a fi inspector OPC, NU presupune in niciun caz dovedirea studiilor univesitare in "protectia consumatorului si a mediului"! Pentru a concura pentru un post de inspector ai nevoie de foarte multi ani de experienta dobandita intr-o ocupatie profesionala(de inginer, de chimist, de biolog, de fizician etc.)

| Anna1223 explică (pentru alessia5158):

Multumesc mult! Deci, ca o mica paranteza, am ales un profil bun si de viitor, nu? happy

| alessia5158 a răspuns (pentru Anna1223):

As fi absurda sa ma pronunt, pentru acum sau pentru viitor! Se spune ca viitorul ti-l construiesti singur si, te asigur din experienta personala, ca asa este! Iti pot sugera ca, inca din facultate, sa-ti cauti un loc de munca in industria alimentara(chiar daca este vorba despre un umil post de muncitor!)--- ajuta foarte mult dupa absolvirea studiilor!

| Alexandra234girl a răspuns:

Nu prea suna bine "ingineria produselor alimentare"