| abcd13566 a întrebat:

Ce pot sa fac dupa ce termin facultatea de psihologie? Nu vreau sa profesez in domeniul invatamantului si nu vreau nici sa imi deschid propriul cabinet. Ce alte optiuni ar mai ramane? Am auzit ca poti sa te angajezi la un spital, dar ce faci mai exact acolo... consiliezi pacienti?

3 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Este greu in cadrul spitalului, acolo merg cazurile grave. Poti face consiliere online.

| diaac a răspuns:

Buna. La spital poti evalua pacientii din punct de vedere psihologic aplicandu-le teste precum si prin metoda observatiei, interviului, anamnezei etc - asta daca te decizi sa devii psiholog clinician. Mai poti lucra in organizatii, in domeniul HR. Poti lucra in multe domenii, inclusiv consiliere pentru cariera, psihologia muncii si transporturilor, aparare nationala. Te poti angaja in spital, dar si intr-un ONG sau poti face parte dintr-o societate profesionala in psihologie, ca sa nu fii strict pe cont propriu la cabinetul tau. Sunt multe optiuni si este important sa vezi ce iti place sa faci, la ce te pricepi si de asemenea cerintele specifice domeniului de psihologie in care te decizi sa profesezi. Mult succes!

| BenWilde a răspuns:

Poti sa iti deschizi un blog si sa ajuti oamenii pe internet (contra cost).