| Prettygirl99 a întrebat:

Ce se preda la limba romana in clasa a-8-a? happy

7 răspunsuri:
| cooldreams a răspuns:

Din cate imi amintesc, se reiau sinonimele, antonimele, paronimele, imprumuturi, neologisme, sufixoide etc. in plus, veti face sintaxa propozitiei si frazei, adica veti relua subiectul, atributul, complementul si predicatul, apoi veti face subordonatele corespunzatoare: subiectiva, atributiva, predicativa si completiva, la gramatica. la literatura se fac toate tipurile de texte la greu: narative, argumentative, descriptive etc. inclusiv structura lor, relatia dintre personaje, eul liric, modurile de expunere etc. De asemenea, trasaturile genului dramatic, epic si liric, versificatii, figuri de stil (alegoria). In plus, ca genuri si specii, balada si romanul. Si muuuuuuulte exerciti pentru evaluarea nationala. Bafta! pentru detalii uita-te pe edu.ro

| Dolofănica a răspuns:

Limba și literatura română, scumpiii.

| Katy20Kaithleen a răspuns:

Pai un mic cuprins poate te`ar ajuta. happy
Poezia lirica. Povestirea stiintifico-fantastica[Planeta celor 2 sori] de Horia Arama.Nuvela[Popa Tanda, de Ioan Slavici]. Romanul[Baltagul-studiaza`l bine:* (Mihail Sadoveanu). Comedia:[O scrisoare pierduta I.L Caragiale]. Balada populara.[Miorita -la fel, studiaza si asta sa o intelegi binewinking. Poate le vei avea la teza. Bafta cu scoala, cand va incepe!

| NicoClaudita a răspuns:

Cel mai important la examen : baltagul, praslea cel voinic si merele de aur, vasile alecsandri, o scrisoare pierduta de caragiale, miorita, robotii de pe aurora.

| Prettygirl99 explică:

Va multumesc foarte mult :* big grin

| sebydoda a răspuns:

Multa recapitulare pentru examen