| infires a întrebat:

Cum se calculeaza media unei materii cu tot cu teza?

7 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Aduni notele şi după le împarţi la cate note ai x3+teza:4=media

| Danyelusha a răspuns:

Buna!
Prima data trebuie sa aduni notele pe care le ai (in afara de teza), apoi le imparti la cate sunt, adica la numarul lor (de ex ai 4 note, atunci le imparti la 4). Dupa ce le-ai impartit, rezultatul trebuie sa il inmultesti cu trei, apoi aduni nota de la teza si imparti la 4.
Sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| AlexMercer a răspuns:

Toate notele adunate impartite la nr de note + teza! Succes si sa ai o medie cat mai mare!

| Angel_8399 a răspuns:

Buna.
Mai intai aduni toate notele, rezultatul obtinut il imparti la numarul notelor, apoi inmultesti rezultatul cu 3 si aduni si nota de la teza apoi imparti la 4. Sper ca te-am ajutat:*

| iKatherin a răspuns:

Faci media noteor (fără teză), înmulţeşti cu 3, aduni teza şi împarţi la 4.

| cobrant a răspuns:

Dar daca imi iese la mate media 4, 65 se rotunjeste?

| Calin_Alexandra_2000 a răspuns:

Aduni toate notele fara teza apoi rezultatul il împărți la cate note sunt si înmulțești cu 3 apoi se aduna cu teza si rezultatul il împarti la 4