| Rodica213 a întrebat:

Buna,cum se formeaza participiu 2 in germana si daca se poate un exemplu cu 1-2 propozitii.

2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu am cunostinte foarte bune in germana, insa stiu olandeza care este apropiata si cred ca urmeaza cam aceleasi reguli.
Daca este la fel ca in olandeza ai nevoie de verbul "to have" sau "to be" acordat la persoana care trebuie, iar participiul verbului conjugat se formeaza din radacina verbului careia i se adauga prefixul "ge-" in fata, iar la final fie pastreaza en, fie n, fie isi schimba forma complet. Cele care isi schimba forma complet trebuie invatate pe dinafara, la fel si cele care se conjuga cu "to be" si "to have".

| Trandafirii a răspuns:

Nu stiu, dar stiu in norvegiana, Jeg er med min tante til hav = Eu sunt cu matusa mea la mare