| anonim_4396 a întrebat:

Buna,. dam teza din opera epica sau arta poetica.
Este bine cum procedez la:
1. Demonstratie de opera epica:
a) Un scurt comentariu despre autor
b) Ceva despre titlu (defineste opera intreaga, un scurt pasaj epic, chestii de astea,...)
c) Definirea operei epice
d) Indici de timp + spatiu
e) Povestire pe momentele subiectului
f) O scurta caracterizare a personajelor + felul acestora (principale, secundare,...)
g) Modurile de expunere
h) Reunind toate acestea, fragmentul / textul dat este o opera epica

2. Arta poetica:
a) Un scurt comentariu referitor la autor
b) Definirea artei poetice
c) Un scurt comentariu referitor la titlu
d) Comentarea strofelor (figuri de stil,...)
e) Versificatia (rima, ritmul)
f) Prin toate aceste "calitati" demonstrate, opera data este o arta poetica

Procedez bine asa? As mai vrea cateva idei in plus,... funda

Răspuns Câştigător
| Bianqita a răspuns:

Este absolut perfect! Urmareste pasi acestia si totul va fi binetongue
Ai putea, la punctul f de la arta poetica/opera epica sa spui ceva de genu':"Avand toate aceste caracteristici, opera(...) este o arta poetica."/Avand toate aceste caracteristici, opera(...) apartine genului epic."
O zi buna!

5 răspunsuri:
| Smile94 a răspuns:

Ai putea sa inversezi la opera epica si sa pui mai intai date despre autor si apoi demonstratia operei epice in rest mi se pare totul bine.Bafta la teza big grin

| KatherineSparks a răspuns:

Artă poetică? Dacă scrii asta, îţi pune 4! Se numeşte OPERĂ LIRICĂ. (Cel puţin aşa argumentăm noi în teze, că opera este lirică)

| anonim_4396 explică (pentru KatherineSparks):

Corect, si noi asa ii spunem.

| uxiruxi a răspuns:

Ar merge si sa dai figuri de stil (epitete, personificari, metafore etc)

| CatalinaAlexandra2000 a răspuns:

Foarte bine. O sa te descurci numai sa nu te pierzi