| SummerxD a întrebat:

Dau anul asta examenu de a 8, si la romana ..stau un pic mai prost ...si as vrea sa stiu ce sa pregatesc pentru examen ...in legatura cu literatura si gramatica adica ce se da anul asta. Funda

Răspuns Câştigător
| hotPiscoteL a răspuns:

Bunaaaa!
1.Genul epic : schita, nuvela, romanul, fabula, basmul, balada si de asemenea sa inveti definitiile.
2.Genul lirictongueastelul, Imnul, Doina(Nu prea se da imn si doina).
3. Textul argumentativ
4.Figurile de stil
5.Versificatia
6.Modurile de expunere
7.Subordonatele(ne-a zis fara concesiva si consecutiva)
8.Substantivul,adjectivul,pronumele,numeralul,adverbul,complementul,atribut
9.Prepozitii,conjunctii,interjectii.
10.Semnele ortografice
10.Sinonime.Antonime.Omonime.
11.Mijloacele interne de imbogatire a vocabularului
12.Propozitiile subordonate(SB,PR,AT,CD,CI,CL,CM, CT, CA, CZ), valori morfologice si functii sintactice.
13.Sa inveti sa faci o compunere imaginativa.
SUCCES! happy

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi Programa pentru Evaluarea Naţională la Română la linkul :
http://www.isjcta.ro/......romana.pdf

Toate cele bune.