| Schatzyyyyy a întrebat:

deabea azi mi-am facut cont aici, mi se pare un site foarte interesant! eu as vrea sa va intreb, cum au fost subiectele de la simularea la romana? In Brasov, de abia pe 25 se da simularea...

Răspuns Câştigător
| Mylen a răspuns:

Draga mea, la matematică există în continuare subiectul trei, într-adevăr, însă la română, dacă te-ai uitat şi prin testele acelea după modelul MECTS, sunt doar două subiecte. Fiecare subiect este bazat aproximativ în totalitate pe un text şi are două părti, A şi B. În partea A ai nişte exerciţii, iar unde e punctul B ai parte de o compunere, o demonstratie, depinde ce-ţi pică. Deci, reiau, sunt doar două subiecte ambele ambele având două părţi, A şi B. În continuare spun că este foarte uşor, o să-ţi dai seama la simulare, asta dacă eşti pregătită în totalitate, că este floare la ureche. Succes!

8 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

Eu sunt din Iasi, maine dau simularea la romana. happy

| Schatzyyyyy explică:

Mylen,merci pentru raspuns, dar ma refeream mai ales la subiectul 3, primul e usor,cu intrebari,al doilea textul argumentativ,insa trebuie sa fii atent daca vrei sa faci bine,iar ultimul subiect e cel mai important, dar mie imi e asa frica, sa nu imi pice poezie, o urasclaughing nu prea inteleg poeziile, oricat de mult as vrea! Am vazut ca la Bucuresti a picat Arghezi!

| Schatzyyyyy explică (pentru Mylen):

Da,stiu,dar profa mea a spus ca vor fi 3 subiecte! 1-text la prima vedere cu intrebari, 2 text argumentativ, iar ultima eseu de 2 pagini despre roman, nuvela, poezie, etclaughing

| Mylen a răspuns (pentru Schatzyyyyy):

Draga mea, la matematică există în continuare subiectul trei, într-adevăr, însă la română, dacă te-ai uitat şi prin testele acelea după modelul MECTS, sunt doar două subiecte. Fiecare subiect este bazat aproximativ în totalitate pe un text şi are două părti, A şi B. În partea A ai nişte exerciţii, iar unde e punctul B ai parte de o compunere, o demonstratie, depinde ce-ţi pică. Deci, reiau, sunt doar două subiecte ambele ambele având două părţi, A şi B. În continuare spun că este foarte uşor, o să-ţi dai seama la simulare, asta dacă eşti pregătită în totalitate, că este floare la ureche. Succes!

| Schatzyyyyy explică:

Anna,succes,eu de abia luni dau, la romana, apoi in 4 martie la mate si 11 la geogra!

| Mylen a răspuns:

Sunt din Dâmboviţa şi am dat o simulare în decembrie anul trecut, înainte de vacanţă. Dacă ai învăţat şi chiar eşti stăpână pe tine, o să vezi că este chiar uşor, cel puţin mie aşa mi s-au părut. Nota de trecere ţi-o iei uşor, pentru că sunt subiecte, cel puţin la mine au fost, unde trebuia să cauţi cuvinte formate prin derivare, compunere, conversiune, sau propozitii simple şi tot aşa. happy Ai doar mare grijă, pentru că s-ar putea să greşeşti din neatenţie, citeşte întregul enunţ de trei ori. laughing În rest, totul este foarte uşor dacă anul ăsta ţi-ai învăţat lecţiile. happy

| Schatzyyyyy explică (pentru Mylen):

Da! dar imi e frica sa nu pice la subiectul 3 poezielaughing o urasc, nu inteleg poeziile de nici o culoarebig grin si invat, dar cand dau lucrare din poezie uit tot laughing