| Trofimov_Andreea-Maria_1994 a întrebat:

Imi poate explica cineva cate ceva despre examenele la lb engleza (bilingv, PET, KET)?

1 răspuns:
| Maya_Dakota_1996 a răspuns:

Despre bilingv iti pot spune. Este pe 2 dificultati : Firt si Advance. Primul( First) este mai simplu si il poti da la institutiile care se ocupa de acesta, dar se perce o taxa destul de maricica( de exemplu la mine se percep cam 650 de lei pentru acest examen). Este impartit pe calificative( A1, A2, B1, B2, C1, C2) si este un certificat international ce te va ajuta la facultate si munca valabil pe viata ce atesta cunostintele tale in limba engleza. Trebuie sa obtii un anumit punctaj pentru a obtine aceste calificative si sunt mai multe probe. La Advance dau cei care chiar cunosc foarte bine limba, iar aici se merge pe acelasi principiu ca la First, doar ca subiectele sunt mai dificile. Daca te-ai inscris la Advance si nu obtii punctajul pentru acest calificativ, ti se va da pentru First. Daca nu obtii nici pentru First, diploma care ti se da nu este recunoscuta international, ci doar te va ajuta daca vrei sa dai iar bilingvul alta data. Doar diplomele de First si Advance te ajuta. Este bine sa ai o astfel de dimplo la CV pentru ca te ajuta in viata. Despre PET gasesti aici explicat http://www.eecentre.ro/pet/, iar despre KET aici explicat http://www.eecentre.ro/ket/
Fiecare examen are rolul sau in sine.