| XDarkAngel a întrebat:

Îmi puteţi spune ce înseamnă cuvântul "stalker". L-am întâlnit în anime-ul japonez Durarara!

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Stalker (tradus calauza) a fost titlul unui cunoscut si apreciat film SF, facut dupa romanul SF, la fel de cunoscut si apreciat, al fratilor A. si B. Strugatskiy. Numai bine!

| Dumnezău a răspuns:

Copii,don Ioan, sunteti habarnisti!

Stalker nu are traducere exacta in romana, e termen valabil doar in engleza si cateva alte limbi saxone.Stalker s-ar apropia de o traducere corecta, daca il definim ca "personaj obsedat ce urmareste o alta persoana". Stalker poate fi de exemplu o persoana ce o urmareste pe alta pana acasa-nefacandu-i rau-, ce stie detalii importante despre acea persoana, tocmai din cauza obsesiei sale.Nu e boala, e doar o stare mai aparte.

Stalker-ul poate fi foarte bine observat in melodii ca cea de la The Police, cu siguranta ai mai auzit-o:
http://www.youtube.com/watch?v=OMOGaugKpzs

| irbis a răspuns:

"to stalk" inseamna a urmari pe cineva de la distanta, ascuns, de obicei cu intentii nu prea bune (te las sa-ti imaginezi chiar tu ce ar putea insemna asta). Apare si in anime deseori cu sensul asta (cand e vorba de fete).
P.S. Stalker nu inseamna vanator.

| PrincessLilith a răspuns:

E tipul acela de persoana obsedata de alta persoana, care-i urmareaste fiecare miscare din umbra....creepy
de ex:Gasai Yuno din Mirai Nikki.Super-stalker

| aumih16 a răspuns:

Dar de jocurile din serie? call of pripyat, clear sky, shadow of chernobyl? joci jocurile astea si nu vei mai avea nevoie sa te duci la cernobil sa il vezi in realitate!

| invisibleboy a răspuns:

Vanator.

| pinkpinkbutterfly a răspuns:

Stalker-este un film Sf din 1979
Acesta descrie o expeditie condusa de Stalker pentru a aduce clienti la un site cunoscut sub numele de Zona, care are potenţialul de a îndeplini dorinţele intime ale unei persoane. Numele filmului inseamna acelasi lucru si in rusa si in egleza fiind derivat de la cuvantul englezesc "stalk" care inseamna de fapt tulpina unei plante, Stalker =urmaritor/vanator inascut

| Lavinia2803 a răspuns:

Inseamna urmaritor sau ceva de genu `.

| XXPysykkLove a răspuns:

Se traduce hărţuitor, adică o persoană obsedata de altă persoană. Este şi un serial numit Stalkers şi când apare în română scrie hărţuitor

| Lavinia00 a răspuns:

Din engleza se traduce vanator.

| DumitrescuMicky a răspuns:

Verbul din engleza "to stalk" inseamna a urmari, iar cuvantul "stalker" poate sa insemne si vanator, dar cel mai des este folosit cu conotatia de urmaritor sau om care se intereseaza prea mult de altcineva.

| alexia030304 a răspuns:

Hartuitori