| Sali98 a întrebat:

Buna la ce facultati poti da daca dai la filologie?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai la orice facultate vrei. Ideea e ca daca esti la filologie nu faci fata la facultate de matematica, de exemplu. Dar pentru ca n-ai antrenament, nu de alta. Asta e chestia. Sunt recomandate facultatile care se apropie de materiile din liceu: litere, limbi straine, drept, istorie etc.

| LeontinAndrei a răspuns:

Din momentul in care ai terminat liceul te poti duce la orice facultate vrei tu. Eu am colegi care au venit de la Economic la facultatea de Inginerie Mecanica si Mecatronica si cele doua nu au nici o legatura una cu alta.

In principiu recomandate sunt facultatile de litere (limbi straine), Filologie Clasica, istorie si cam toate cele care au legatura cu istoria si cu literele. Chiar si psihologia daca te pasioneaza. Din nou, poti face orice facultate vrei tu, insa recomandate ar fi cele mentionate mai sus.

| Lovetolove a răspuns:

Poti da la orice facultate vrei, nimeni nu te opreste. Dar... exista un dar! E. aproape imposibil sa dai la medicina sau politehnica, spre exemplu. Pentru ca neavand antrenament in ale matematicii si fizicii este greu sa recuperezi. In schimb daca mergi la stiinte ale naturii sau mate info dai absolut unde vrei. La profilul real (stiintele naturii si mate-info) se face si mate, fizica, chimie dar si romana, engleza, franceza. Mult mai multe ca la filo.

| TheBoyFromVeniceBeach a răspuns:

Poti la drept sau la litere, dar in general poti merge la orice facultate, profilul la care ai fost e mai putin important