| RyAngel a întrebat:

Mai am 2 ani, insa as vrea sa ma orientez si sincera sa fiu zecile de site-uri ale facultatilor si sutele de recomandari mai mult m-au derutat. Ideea este ca voi termina Filo-Engleza, deci va dati seama ca nu stau bine pe partea de mate, dar n-am urat-o niciodata deci nu m-ar deranja sa am si mate la facultate. Totusi nu prea multa fiindca sunt constienta ca e foarte greu de recuperat si oricum eu prefer limbile straine. Intrebarea mea e, exista vreo facultate (specializare, departament - desi daca-mi puteti explica si cum sta treaba cu departamentele, care e diferenta fata de specializari, v-as fi recunoscatoare)...o facultate care sa combine limbi straine si matematica (dar nu prea complexa). Nu ma vad nici profesori, nici traducator. Mi-ar placea ce-i drept sa ajung candva redactor dar mi-e frica sa merg pe jurnalism, toata lumea zice ca nu se merita si ca e prea mare concurenta. Deci ma gandesc la un ASE dar nu stiu ce nivel de mate imi trebuie... si la limbi moderne aplicate cu specializare relatii economice internationale, multa lume spune ca nu faci nimic cu asta desi mi se parea ok. Pentru Management spre exemplu iti trebuie foarte multa mate? Pot sa fac o pregatire, nu e asta problema, insa nu mi-ar placea sa lucrez doar cu cifre si sa folosesc doar mate, de-asta vreau sa fie ceva cu limbi straine si nu stiu daca exista ce vreau eu.
Deci? Stiu ca acolo sunt mai multe intrebari laughing dar mi-ar prinde bine un mic ghid, orice ajutor e bine venit happy

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

Fiecare mare centru universitar are si o facultate intr-o limba straina. Asadar, ai de unde alege.