| Cristi_Andrei_1994 a întrebat:

Buna seara, anul trecut m-am inscris la o facultate la buget. In sesiunea de iarna am avut patru restante, pe semestrul al doilea nu m-am prezentat la niciun examen si acum vreau sa ma transfer la alta facultate, tot la buget. Se poate sa renunt la aceasta facultate si sa merg la alta, tot la buget? Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate sa te transferi, daca iti este aprobat transferul si daca platesti anul facut la buget.
Conform L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| alessia5158 a răspuns:

Va trebui sa sustii examenul de admitere la facultatea nou aleasa!--- nu te poti transfera in conditiile in care nu ai indeplinit nicio cerinta privid activitatea ta profesionala, de student( nu ai credite ECTS).

Cum la prima facultate ai fost inmatriculat la buget(fara taxa) timp de 1 an, la a doua facultate vei putea candida pe locurile cu taxa(nebugetate) sau, daca vei fi admis pe locuri bugetate, va trebui sa faci dovada achitarii taxei de scolarizare aferente anului bugetat----statul ofera finantare O SINDURA DATA cate un an de studiu din durata ciclului de licenta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Anii facuti la buget aici trebuie sa ii platesti la o noua facultate. Doar daca sunt facultati asemanatoare si incerci sa echivalezi anii, dar e complicata treaba asta

| Cristi_Andrei_1994 explică (pentru suntserios):

Eu am fost la facultatea de inginerie electrica, sectia electromecanica si vreau sa ma transfer la automatica, sectia mecatronica.

| Rosu_Lacra_1997 a răspuns:

Si eu am o problema si doresc un raspuns

| Rosu_Lacra_1997 a răspuns:

Si eu am o problema si doresc un raspun sunt inscrisa la o facultate astept sa vad daca iau restantele in toamna, credeti ca ma pot inscrie si la alta facultate ca sa raman pe afara?