| Alexanderz a întrebat:

As dori niste ajutor in privinta unei chestiuni ce tine de universitate. Vroiam sa stiu daca pot intra la buget la o facultate si in acelasi timp sa fiu la buget si la programul de masterat? Situatia este urmatoarea: in 2010 m-am inscris la o facultate (Litere) de 3 ani si am terminat-o la buget, urmand ca in cel de-al doilea an de facultate sa ma inscriu la cea de-a doua facultate Drept (la taxa). Dupa ce-am terminat prima facultate m-am inscris la un program de master (program tot in cadrul Facultatii de Drept) la aceeasi universitate, ocupand un loc bugetat. Vroiam sa stiu daca pot sa intru in anul 4 la Drept la buget si sa raman si la master la buget? Exista incompatibilitate sau se aplica doar facultatilor, nu si programelor de masterat. In mod normal, un student beneficiaza de loc bugetat in functie de facultatea care are durata mai prelungita. Astept raspunsurile voastre si va multumesc pentru ajutorul acordat. Imi cer scuze pentru gramada aceasta de text.

Răspuns Câştigător
| IrinaAndreea a răspuns:

Cred ca facultatea o termini la taxa, pentru ca din cate stiu sunt oferite de stat maxim 6 semestre la buget (3 ani). Masterul il poti face la buget, timp de 4 semestre (2 ani). Cel mai sigur poti sa intrebi la secretariat.

| Alexanderz explică (pentru IrinaAndreea):

Iti multumesc pentru raspunsul oferit si ma voi interesa la secretariat. O seara placuta!

3 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Bineinteles ca nu se poate. Ai facut deja o facultate la buget, a doua, a treia, etc. le faci la taxa. Acelasi lucru si pentru masterat. Statul iti acopera un loc la buget pentru fiecare ciclu de invatamant. Daca tu vrei sa faci n facultati si n masterate, pregateste-ti pusculita.

Pa, pa.

| Alexanderz explică (pentru sonya):

Va multumesc pentru raspunsul dvs. Intr-adevar este posibil ca dupa incheierea unui ciclu de invatamant sa se epuizeze si oportunitatea de a beneficia de loc bugetat la alta facultate. Apreciez sinceritatea dvs. O seara placuta va doresc!