| Dxi a întrebat:

Buna seara TPU! trec clasa a 11-a la stiinte sociale si ma pasioneaza extraordinar animalele si biologia. ma tot gandesc la ce facultate sa urmez pentru ca vreau sa ma apuc de meditatii anul acesta. dar am un " of " pe suflet. ma tot gandesc sa fiu veterinar,e dorinta mea cea mai mare, limbile straine,dreptul nu ma incanta deloc! vreau sa stiu cat mai multe detalii despre USAMVB,admitere,ore,cursuri, camine. de la cineva care invata acolo.sunt dispusa sa vorbim si pe privat/facebook. multumesc frumos!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Doar un sfat, iti pot da :
* nu opta pentru specializarea "controlul si expertiza produselor alimentare"--- cunosc domeniul! Dupa absolvire, la ocuparea unui post corespunzator calificarii, vei concura atat cu medicii veterinari cat si cu absolventi ai altor facultati( de ex.chimie,biologie) dar cu master( in chimie organica, master in microbiologie, master in toxicologie). Sansele gasirii unui job cresc daca, dupa finalizarea studiilor de licenta, faci un master.In general, pentru aceasta specializare, joburile sunt putine iar selectia functioneaza pe baza de recomandare( a se citi "pile"!)