| Mysteryossa a întrebat:

Buna,stie cineva sa imi zica ce a picat in ultimii ani la bac la romana? Ma refer la subiectul 3...si cam ce credeti ca va pica anul acesta?

2 răspunsuri:
| MimiMaysa a răspuns:

2009-1. Primul subiect - Infrigurare, de Blaga
2. Iubirea la Slavici
3. Eseu - romanul interbelic - Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi
2010-1.Vasile Alecsandri, Iorgu de la Sadagura
2. text de tip argumentativ de 15 – 30 de rânduri despre omenie, pornind de la
următorul proverb:
Fapta bună laudă pe om.
3.particularităŃile de construcŃie a unui
personaj dintr-un basm cult studiat.
2011-1.Mircea Eliade, Nunta in cer
2. text de tip argumentativ de 15-30 de randuri despre cunoasterea de sine, pornind de la ideile sugerate de afirmatia lui Nichita Stanescu:
A avea un ideal inseamna a avea o oglinda
3. particularitatile de constructie a personajului dintr-un text dramatic studiat, apartinand unuia dintre autorii canonici: I.L.Caragiale, Camil Petrescu sau Marin Sorescu.
2012-1Mateiu I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche
2. text de tip argumentativ de 15 – 30 de rânduri (150 – 300 de cuvinte) despre
calităţile umane, pornind de la ideile sugerate de afirmaţia lui Lucian Blaga:
Nu e de ajuns să ai mari calităţi; trebuie să ştii cum să le foloseşti cu rost
3. tema şi
viziunea despre lume dintr-un text poetic studiat, aparţinând lui Mihai Eminescu.