| anonim_4396 a întrebat:

Sunt a 12-a si ma pregatesc pentru bac si admiterea la facultate. Pot spune ca am foarte mari emotii, pentru ca o sa plec din orasul meu, o sa intalnesc multi oameni noi, totul o sa fie nou pentru mine. Imi puteti spune cam cum e de obicei la facultate, in legatura cu orice, sa-mi fac o imagine generala (eu vreau sa dau la stomatologie)?

1 răspuns:
| karakent a răspuns:

Va fii greu cu distanta si o sa faci multe drumuri spre casa inapoi daca ai posibiliatatea. In principiu depinde si de facultate si domeniu, dar vor fii pretentii mari cu portofolii, proiecte, prezentari, lucrari care sa te pregateasca pana la licenta. Colegii sung foarte zgarciti, in ciuda faptului ca sunt mai maturi, nu te baza pe ajutorul lor daca ai lipsit pentru ca nu il vei primi, nici macar de la persoane in varsta, parca totul este o competitie. Daca ai ratat un curs sau un seminar, nu te astepta sa ti se spuna ce ai pierdut sau ce ai de facut, decat daca nu ai o/un prietena/preten bun/a. Iti recomand sa iti faci cat mai multe, ca te va ajuta in cursul anilor, mai ales daca ai mult de stat pe bancile facultatii. Cat despre profesori sunt fel si fel, unii vor toate prezentele si sa fii as si te infunda de teme si proiecte, altora nu le pasa de prezente dar sa stii ce ai de facut, iar altora le este indiferent atata timp cat treci examenul. De tine depinde ce iti doresti, si cum iti doresti sa te implici, ca pana la urma asta conteaza... Oricum, ideea de baza este sa te ASIGURI 100% ca vrei sa stai la facultatea care ai aleso, deoarece zeci si sute de studenti renunta in primul an din cauza ca nu le place sau li se pare prea greu. Nu este asa de simplu ca la liceu, ai de lucrat gramada, mai ales in domeniul in care vrei sa mergi. Astea sunt parerile mele, sper ca te-am ajutat sa iti faci o idee sau o imagine. Eu sunt anul 3 la PSiho. Mult succes!