| dianainsta01 a întrebat:

Sunt in clasa a IX-a la profilul mate-info. Nu m-am gandit prea bine cand am pus profilul, nu ma prea inteleg deloc cu materia, nici cu colegii, am si niste probleme cu cativa dintre profesori (nu ma refer la conflicte). As vrea foarte mult sa ma mut la filologie bilingv engleza pentru ca e mult mai pe latura mea umanista si cred ca as avea rezultate mult mai bune. Unde sunt acum sunt destul de mediocra, am avut media 9, 23 pe semestrul asta, pentru ca invat in scarba cam tot. Parintii mei sunt total impotriva, absolut impotriva. Spun ca nu o sa fac nimic cu viata mea, se enerveaza foarte tare si mereu incep urlete si plansete cand se deschide subiectul la noi in casa... Pana la urma au spus ca o sa ma mute, dar ca le-ar fi rusine sa spuna la servici, rusine cu mine, si toate cele. Credeti ca au dreptate sau ca se inseala? Acest profil, filo engleza, este atat de prost astfel incat nu pot gasi nicio meserie bine platita dupa? Ce ar trebui sa fac, de cine sa ascult?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este sa insisti pentru mutare, la urma urmei este important sa faci ceva ce-ti place tie si nu parintilor.
Si eu as fi vrut ca fiul meu sa-mi urmeze profesia mea, respectiv ca jurist dar nu am insistat, l-am lasat sa faca ce vrea el.

| AlexandrulS a răspuns:

Iti garantez eu ca daca nu iti place ce faci acum... mai tarziu o sa regreti si mai mult ca sigur nu o sa profesezi in domaniile pe care le faci la liceu-facultate. Intereseaza-te de mai multe domenii in care crezi tu ca ti-ar placea sa lucrezi si afla cat mai multe despre ele... poti face chiar si voluntariat in acele domenii in timpul verii. Dar iti spun ca o sa regreti daca faci ceva ce nu vrei!

| MadagasHardwell a răspuns:

Frate,in viata trebuie sa faci ce iti place. nu o sa ajungi nicaieri daca faci ceva in scarba. parintii tai ar trebui sa stie asta. si faptul ca esti la mate-info nu ar trebui sa fie pentru ei un lucru cu care sa se mandreasca laughing

| NickiAle32 a răspuns:

Filo e un profil bun. Am o matusa care a fost la filo si acum e doctorita. Iar parintii tai ar trebui sa inteleaga ca asta iti doresti tu. Nu e nici o rusine ca esti la filo cat timp inveti bine.

| stuparubianca a răspuns:

Depinde... Acest profil implica multa seriozitate.Meseria ta poate consta în a te face translator, profesor universitar de ce limba vrei tu.