| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la facultate anul 1 si mi-am picat toate examenele cu 4. Mama zice ca am potential si sa nu ma dau batuta, am intrat cu nota mare, dar ma simt depasita de situatie sad Cand stii ca e momentul sa te axezi pe altceva? Mate-info mi-am dorit de la inceput, dar e foarte greu

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In general, prima sesiune din facultate e un mare soc.
Va cam trebui sa uiti metodele de invatare din liceu; la facultate, trebuie sa folosesti alte metode.
Gandeste-te ce nu a mers la examenele picate si, cand mergi la reexaminari, invata in asa fel incat sa faci fata noilor cerinte. Bafta!

| Elena9328 a răspuns:

Daca ti-ai dorit. Lupta pentru asta. Daca ai terminat un liceu de matematica-informatica de ce sa-ti fie frica? Si ma intreb daca ai intrat cu nota mare, fara ajutor cum sa iei 4 chiar la toate.Hm? Ai grija, e viitorul tau in joc.

| dareone a răspuns:

Salut! La facultate lucrurile sunt complet diferite de cele din timpul liceului, ai o mama grozava care iti este alaturi si te sustine. Poate ai fost doar stresata de presiunea unui colectiv noi, materie noua si profesori happy relaxeaza-te si ia-o usor, din timp. Nu lasa pe ultima suta de metri- ai sa vezi ca poti reusi. Cauta un grup de colegi cu care sa studiezi, asta te va face sa treci mai usor peste emotiile examenului. Daca iti place mate-info de ce sa te apuci de altceva? Sa ai grija pentru semestrul viitor sa iti iei toate creditele si apoi in toamna sa mergi la restante. Va fi bine happy mai acorda un pic de timp.