| Edyss10X a întrebat:

Am inteles ca cei care nu vad la departare, acea boala este miopia asa-i? Si se poate vindeca? Sincer asta ma intereseaza... daca se poate vindeca sau nu, sunt cam ingrijorat in legatura cu viitorul meu, mai exact la scoala de soferi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nellyshellycornelia123456789123456789qwerty a răspuns:

Se poate vindeca prin purtarea de ochelari cu lentila divergenta, prin purtarea de lentile de contact sau pe cale chirurgicala, asta iti spune medicul mai multewinking. Sper ca te-am ajutat

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Zaygon a răspuns:

Miopia nu se vindeca medicamentos. Ochelarii incetinesc avansarea ei si cum au zis cei de sus, operatia dar dupa stabilizarea fundului de ochi si asta undeva dupa 20 de ani, pe langa faptul ca depinde cat de mare este miopia pentru ca in unele cazuri poate fi eliminat partial sau total.
Si stai linistit cu scoala de soferi ca mama are carnetul si poarta ochelari.
Si eu la vara o sa fac scoala si am miopie de pe la 10 ani asa ca deja m-am obisnuit cu ochelarii.winking

| RAZVPS a răspuns:

Salut. Eu "sufar" de miopie si port ochelari de mic. Singura cale sa scap de miopie este o operatie cu laser, care costa in jur de 5000 ron. Din cate am inteles este bine sa o faci vara, pentru ca 1-2 luni vei avea mici probleme cu vederea (de exemplu vei avea momente scurte cand vei vedea in ceata, colorat, vei avea mici ameteli, etc) pana se obisnuiesc ochii. Dupa asta nu vei mai avea nici o problema si nu vei mai avea nevoie sa porti ochelari decat (asa se recomanda) cu lentile antireflex la calculator/tv.